Ликовниот уметник Агрон Салиу со изложба во Кичево

Категории: Кичево, Посетете, Слајдер

Со своја самостојна изложба во четврток (20 ноември 2014) пред кичевчани ќе се претстави младиот академскиот сликар Агрон Салиу. Ова е прва негова изложба во нашиот град. Изложбата ќе се одржи во Н.У. Центар за култура „Кочо Рацин” – Кичево, со почеток од 20.00 часот.

Агрон Салиу роден e 1984 год. вo Teтoвo, дипломирал нa Тeтoвскиот Универзитет, факултет за Ликовна Уметност отсек сликарство во класата на проф. Илиријан Беќири. Зад себе има значаен број на самостојни изложби, како во Македонија, така и надвор, во Париз, Берлин и Сараево.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , ,