Асфалтирани 14 улици во Македонски Брод

Категории: Македонски Брод

 Со програмата на Општината Македонски Брод за годинава, деновиве во ова гратче на реката Треска се вршат интензивни инфраструктурни зафати.
Асфалтирани се дури 14 улици , на кои се поставени и нови рабници и тротоари  со бехатон плочки ,или асвалтирана е вкупна површина од 20.000 квадратни метри. Средствата за оваа намена се исклучиво од локалниот буџет, а изнесуваат 21 милион денари.
-Со средства од општината во износ од 21 милион денари, комплетно се завршени дури 14 улици. Покрај тоа што добија нов асвалт, на ови улици ставени се нови рабници и тротоари со бекатон плочки. Но најважно е што на истите е поставена фекална и атмосверска канализација и овие улици на подолг рок ќе одговорат на потребите на граѓаните. Општината во следната година планира асфалт да добијат и останатите улици во Брод и повеќето селски населби во општината- рече Милосим Војнески, градоначалникот на Македонски Брод.
Зоран Антоски

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: ,