Беџети: Ако се спроведеше пописот, Албанците ќе беа под 20%

Категории: Македонија, Слајдер

Академикот Абдулменаф Беџети во емисијата „Патот кон“ на Алсат телевизија изјави дека постоеле тенденции, доколку пописот во 2011 се одржеше, процентот на Албанците во Република Македонија да падне под 20%.

„Ќе ви кажам 2-3 работи. Првата критична точка беше намалувањето на цензусот во градот Скопје. Со одредбите што ги предвидовме со Правилникот и начинот на реализирање, Скопје не би имало веќе 20,8% Албанци, колку што имаше со пописот од 2002-ра. Прва опасност беше цензусот во Скопје да падне под 20%, а знаеме дека не е така, бидејќи Државниот Завод за Статистика секоја година известува колку е природниот прираст на населението“, рече Беџети.

На ниво на Македонија, имало меѓу 150 и 200 илјади Албанци кои живеат во странство, каде и биле попишани, а според Законот за попис, немало да бидат предмет на попишување.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , , , , , ,