Усвоен буџетот на општина Кичево за 2015 година

Категории: Актуелни теми, Кичево, Слајдер

Советот на општина Кичево вчера едногласно го усвои буџетот на општината за 2015-та година, кој изнесува 700 милиони денари. Со буџетот се усвоија и програмите за развои во свертата на културата, спортот, социјаната заштита, локалниот економски развои и животната средина.

На седницата пред советниците се обрати градоначалникот на општина Кичево Фатмир Дехари кој откако им се заблагодари на советниците за конструктивната соработка во изминатиот период ги повика да го усвојат буџетот за 2015-та година бидејќи, како што рече, оваа година буџетот има развојна компонента, а е изготвен транспарентно.

– Преку пет сесии во рамки на програмата „Форуми во заедницата” организиран од Швајцарската фондација за развој и соработка пришто граѓаните предложија 34 проекти и сите нив ние успеавме да ги вметнеме во буџетот за наредната година, рече Дехари.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , ,