Home » Archives by category » Кичево
Започна со работа фабриката на KSS во Кичево (фото)

Започна со работа фабриката на KSS во Кичево (фото)

Американската компанија Ки Сејфти Системс (КСС) денеска почна со производство во фабриката во слободната економска зона во Кичево. Во новиот производствен капацитет годишно ќе се произведуваат три милиони воздушни перничиња за автомобили и се очекува годишен извоз од 70 милиони евра. Вкупната инвестиција на КСС во износ од 15 милиони евра треба да отвори вкупно […]

Започнаа археолошките истражувања на Китино Кале

Започнаа археолошките истражувања на Китино Кале

Археолошкиот музеј на Македонија во соработка со Музејот на Западна Македонија во НОВ од Кичево, почна сондажни археолошки истражувања на локалитетот Китино Кале. Проектот е финансиран од програмата за капитални проекти на Владата и е координиран од Управата за заштита на културно наследство. Раководител на проектот е Орданче Петров. Откриените археолошки структури и движните наоди […]

Романот „Ања“ во продажба со картичка со посвета

Романот „Ања“ во продажба со картичка со посвета

По повод 8 ми Март -денот на жената, романот „Ања“ повторно е во продажба, овој пат заедно со картички со посвета. – Значи поминаа 2 години од издавањето на АЊА. По повод 8 ми март, денод на жената, романот ќе се продава заедно со посвета на картичка која ќе се дели безплатно со секоја купена […]

Реставрирана фасада на староградска куќа во Кичево

Реставрирана фасада на староградска куќа во Кичево

Во Кичево беше претставен новиот лик на куќа – споменик на културата од прва категорија на ул. „Јанко Михајловски” број 11 и 13, на која фасадата е обновена со 1.800.000 денари од Министеството за култура, во рамки на проектот за заштита, реставрација и конзервација на објекти од староградската архитектура во државата. Објектот е изграден во […]

Населението од Лавчани 2 недели без струја

Населението од Лавчани 2 недели без струја

Населението во село Лавчани нема електрична енергија околу две недели. Додека ја пуштат електричната енергија би дошло до големи проблеми поради паднатите столбови и искинатите жици. Иако патот во село Лавчани е сосема прооден, екипи кои треба да го санираат проблемот сеуште немаат излезено на терен. Локалните жители апелираат до надлежните институции за итно решавање […]

Зајашка река поплави 70 семејства

Зајашка река поплави 70 семејства

Излевањето на Зајашка река во Кичево загрози околу 70 семејства кои беа евакуирани вчера доцна попладне. Црвениот крст на Република Македонија веднаш по направената проценка за потребите на настраданото население, достави помош од 70 пакети со прехранбени продукти, 70 пакети со средства за хигиена, 150 ќебиња и вода за пиење. Поплавени се подрумските простории на […]

Министерот Спасов ги посети поплавените семејства во Кичево

Министерот Спасов ги посети поплавените семејства во Кичево

Пакет со хигиенски средства, ќебиња и вода денеска од Црвениот крст добија 72 семејства главно од ромска националност зафатени со поплавите на улица „Прилеска“ во близина на Зајашка река во Кичево. Семејствата денеска ги посети министерот за труд и социјална политика Диме Спасов во приддружба на пратеникот Благоја Деспотоски, Раководителот на Регионален центар за управување […]

Во Србјани реката Треска направи езеро (фото)

Во Србјани реката Треска направи езеро (фото)

Неколку фотографии од езерото кое го направи река Треска во атарот на село Србјани. Фото: Златко Николоски

Треска се излеа кај Бигор Доленци (фото)

Треска се излеа кај Бигор Доленци (фото)

Реката Треска попладнево се излеа од своето корито кај Бигор Доленци и да ги поплавува локалните ниви причинувајќи штета. Сите реки во кичевскиот крај, без исклучок се со зголемен водостој поради обилните врнежи и позитивните температури. Влажно и врнежливо време не очекува и во деновите што доаѓаат. Фото: Благојче Иваноски  

Езеро кај млинот, не одете без чамец (фото)

Езеро кај млинот, не одете без чамец (фото)

Кај кичевскиот млин при поголеми врнежи без исклучок се завирува поголема површина. Неретко тука заглавуаат автомобили кои ги вадат со механизација. Езерото кое се направи денес, буквално го направи овој дел непрооден, па автомобилите се пренасочуваат кон алтернативен пат низ градот што предизвикува нервоза, како кај граѓаните, така и кај возачите. Оваа критичка точка, заедно […]

Page 1 of 84123Next ›Last »