Home » Archives by category » Кичево (Page 2)
Зголемен водостој и на Зајашка река (фото, видео)

Зголемен водостој и на Зајашка река (фото, видео)

Попладнево критично е зголемен водостојот на Зајашка река. Од фотографиите и видеото се гледа огромна количина на ѓубре кое го носи реката, а нивото на водата е сериозно покачено. Состојбата е полоша од потегот на депонијата па натаму каде цели ридови со ѓубре се уриваат во реката, а во деловите каде што Треска се излева, […]

Се излева Сушица (фото)

Се излева Сушица (фото)

    Обилните врнежи, топлото време и наглото топење на снегот предизвикаа реката која ја викаме со подбивно име – „Сушица“ да покаже заби. Се излеа и го поплави кејот. Нема последици по околните објекти. Зголемен водостој има и каналот „Иванидол“.    

Вака се работеше за Кичево да добие струја (фото)

Вака се работеше за Кичево да добие струја (фото)

Прекинот на струјата која се случи изминативе денови еден од поголемите кои го памтат кичевчани. Дел од кичевските села сеуште имаат проблеми со напојувањето со електрична енергија. Прекинот беше предизвикан од големото снежно невреме кое го зафати градот вечерта помеѓу саботата и неделата. Причина за прекинот беше уривање на неколку столбови и дефекти на сите […]

Кичево повторно приклучено на преносната мрежа

Кичево повторно приклучено на преносната мрежа

Екипите на МЕПСО, по непрекината повеќе часовна работа во успеаја да ги санираат дефектите на 110 киловолтниот далекувод што ги поврзува трансформаторските станици „Сопотница“ и „Кичево“ со што градот Кичево и околните населени места се приклучија директно на преносната мрежа и добија напојување со електрична енергија. Од Македонскиот електропреносен систем оператор информираат дека екипи на […]

Делови од Кичево добија струја, регионот 30 часа без струја

Делови од Кичево добија струја, регионот 30 часа без струја

Кичевскиот регион повеќе од 30 часа е без електрична енергија, додека, пак, по 20 часа центарот на градот доби електрична енергија, но за околните населени места се уште не се знае кога ќе добијат струја. Од ЕВН велат дека има многу дефекти што настанале поради невремето и обилните снежни врнежи што вчера го зафати кичевскиот […]

Се реагира најбрзо за Кичево да добие струја

Се реагира најбрзо за Кичево да добие струја

Во  Кичево целиот град е без напојување со електрична енергија. Причинети се повеќекратни дефекти во високонапонската мрежа. Од она што го видов на терен и од разговорите со раководните луѓе на ЕВН и МЕПСО можам да кажам дека во моментот се презема се што е потребно за нормализирање на ситуацијата, истакна вицепремиерот Владимир Пешевски, кој […]

Го имаме најјакото комунално претпријатие (фото)

Го имаме најјакото комунално претпријатие (фото)

Кичево го има најјакото комунално претпријатие. Ама во неработење. Можат да најдат 1000 изговори за да не работат. А платени се од наши пари. Со последните дождови кога улиците се направија реки, има и вакви случаи каде целото ѓубре се тркала по улиците и завршува во приватни дворови и имоти. Некого во фотељите го боли […]

Советниците од „Кичевчани за Кичево“ ја напуштија седницата на советот

Советниците од „Кичевчани за Кичево“ ја напуштија седницата на советот

Уште една седница на кичевскиот совет помина неславно. Предмет на недоразбирање беше точката 5 – „Предлог Одлука за именување на име на улици “, од 26-тата седница на советот. Советниците во материјалите кои ги добиле по електронски пат, оваа точка била оставена празна и без конкретни предлози. За истата, не била одржана Комисијата за односи […]

Американската КСС почнува да ја гради фабриката во Кичево

Американската КСС почнува да ја гради фабриката во Кичево

Американската компанија „Кеј Сејфти Системс“ (КСС) за две до три недели ќе започне со изградбата на производствениот погон во слободната економска зона во Кичево. Објектот со површина од 13.600 метри квадратни треба да биде готов до втората половина на ноември и во него до крајот на годинава се планира да се вработат 300 луѓе. Ова го истакна […]

Водици во Кичево и Кичевско 2015 (фото, видео)

Водици во Кичево и Кичевско 2015 (фото, видео)

Празникот Водици повторно не собра на прадедовските огништа. Кај и да си, за Свети Јован во Кичево да си. Оттаму од каде што ти е коренот, кај што си израснал, таму кај што ти е душата, без разлика каде и да се наоѓаш. Верба во Бога, обичаи, песни, ора и нормално – топла ракија. Никаде […]