Home » Archives by category » Кичево (Page 3)
Еди Ричардс викендов настапува во Кичево

Еди Ричардс викендов настапува во Кичево

Светски познатиот DJ Eddie Richards утревечер (сабота) ќе настапи во кичевскиот Клуб Тунел, по повод една година од отворањето на клубот. Ричардс е легенда на Acid House музиката. Тој е еден од првите DJ-и во средината на ’80-тите и еден од оргиналните диџеи кои станале клучна фигура на новата музика и културно движење. Вклучен е […]

Да и помогнеме на нашата сограѓанка Ивана Савеска

Да и помогнеме на нашата сограѓанка Ивана Савеска

Нашата сограѓанка Ивана Савеска има 28 години и има проблеми со видот. Нејзиниот вид може да биде вратен со вградување на био чип по што ќе може да живее нормален живот. Овој потфат е можен на клиника во Русија и истиот чини над 7000 евра, средства кои можеме заедно да ги собереме. Телефонски броеви за […]

Оригинално паркирање во Кичево (видео)

Оригинално паркирање во Кичево (видео)

Снаодливи луѓе сме, па се прилагодуваме на секакви прилики. Кога си во зорт – мораш. Бидејќи цела недела градските улици беа неисчистени од снегот, возењето со автомобил беше предизвик. Уште поголем предизвик е и да се паркираш во хаосот, а никому да не му пречиш. Така и во овој случај. Видеово го најдовме на youtube, […]

Божиќна литија во Кичево

Божиќна литија во Кичево

Post by Medija Centar. Божиќна литија составена од неколку десетини дечиња, празник за очи и душа, ги украси кичевските улици. Оваа традиција, забранета пред неколку децении, вчера повторно се одржа, на денот на Христовото рождество. Најмалото од дечињата имаше само 2 години. Поворката пеејќи ја песната „Вечниот Бог“ тргна од православниот храм Свети Апостоли Петар […]

Заглавен автобус предизвика хаос во сообраќајот во Кичево (ФОТО)

Заглавен автобус предизвика хаос во сообраќајот во Кичево (ФОТО)

Заглавен автобус кој ги превезува работниците на „Осломеј“ заглави попладнево на Булевар „Ослободување“. Тоа предизвика хаос во сообраќајот. Булаварот кој е најфреквентна сообраќајница во градот воопшто не е исчистен од снегот кој завчера паѓаше и веќе втор ден е тешко прооден за возилата, а општинската власт целосно затаи во расчистувањето сообраќајниците.

Во Кичево измерени -20°C под нулата

Во Кичево измерени -20°C под нулата

Утрово во Кичево се разбуди со поларни -20°C под нулата. Ваков студ одамна не е забележан. Метеоролозите предвидуваат студ и за наредните денови кога температурата ќе биде далеку под нулата и преку ноќта и во текот на денот. Ниските температури веќе предизвикаа проблем во водоснабдувањето и во напојувањето со електрична енергија на домаќинствата, а дежурните […]

Горивата повторно поефтинуваат

Горивата повторно поефтинуваат

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за 3,50 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 15.12.2014 година. Со тоа цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 62,00 ден/лит, на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 63,50 ден/лит, а на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 52,50 ден/лит.

„Мирко Милески“ и „Дрита“ нема да држат настава

„Мирко Милески“ и „Дрита“ нема да држат настава

Со одлука на Општина Кичево, учениците во средните училишта „Мирко Милески“ и „Дрита“ утре и задутре нема да одат одат на настава. Како причина се посочуваат обилните врнежи од снег. Второто полугодие за учениците ќе започне на 20 јануари.   Post by ОСУ “Мирко Милески” Кичево.

Усвоен буџетот на општина Кичево за 2015 година

Усвоен буџетот на општина Кичево за 2015 година

Советот на општина Кичево вчера едногласно го усвои буџетот на општината за 2015-та година, кој изнесува 700 милиони денари. Со буџетот се усвоија и програмите за развои во свертата на културата, спортот, социјаната заштита, локалниот економски развои и животната средина. На седницата пред советниците се обрати градоначалникот на општина Кичево Фатмир Дехари кој откако им […]

Кичевскиот совет ќе го носи буџетот за 2015 година

Кичевскиот совет ќе го носи буџетот за 2015 година

Советниците во општина Кичево утре ќе ја одржат 25-тата седница на советот. На дневен ред ќе се најдат следните точки: 1. Предлог Буџет на Општина Кичево за 2015 година. 2. Предлог Одлука за извршување на буџетот на Општина Кичево за 2015 година. 3. Предлог Одлука за измена и дополна на траен отпис на даночните обврски. […]