Home » Archives by category » Магазин » Занимливости
Таблета која го продложува животот до 120 години

Таблета која го продложува животот до 120 години

Руски научници откриле антиоксиданс кој го одлага процесот на стареење и таа формула веќе ја тестирале на стаорци, глувци и кучиња. Иако целата приказна изгледа како да е дел од некој научно-фантастичен филм, сепак ако тестирањата се потврдат, наскоро би можело одлагањето на стареењето да стане реалност. Научниците сметаат дека овој антиоксиданст преработен во таблета, […]

Митови за чоколадото

Митови за чоколадото

Чоколадото со години беше на листата намирници кои треба да се избегнуваат, бидејќи е штетно по здравјето, но се покажа дека повеќето од тие митови немаат врска со вистината. Чоколадото како и сите бескрајно фини нешта, е опкружено со многу митови на кои единствена цел е да не спречат да го конзумираме, или барем така […]

Кои родендени ни го менуваат животот?

Кои родендени ни го менуваат животот?

Родендените секогаш се добро време за сведување на сметките, анализа на постигнатото и поставување на цели за иднината, но некои дефинитивно се издвојуваат од другите. Веројатно ќе помислите дека се работи за јубилејните родендени, но всушност се работи за тие кои доаѓаат порано. Психолозите од Универзитетот во Калифорнија се обидоа да добијат одговор на прашањето […]

Фосилни остатоци од носорог откриени во Македонија

Фосилни остатоци од носорог откриени во Македонија

Фосилни остатоци од носорог стари три до пет милиони години се пронејдени во масовната праисториска  гробница на животни во близина на селото Стамер. На истиот локалитет пред седум години македонскиот палеонтолог Ристо Гаревски откопа череп од жирафа, што беше првиот откопан череп на жирафа на тлото на Европа. – Со откопувањето на коските од носорог […]

Како да донесете правилни новогодишни одлуки и како да си останете на зборот

Како да донесете правилни новогодишни одлуки и како да си останете на зборот

Новогодишните одлуки се заеднички за сите луѓе во светот. Обично се работи за судбински одлуки, како почнување диета, откажување од пороци како цигари или посветување на студии и обврските. Јасно е, сите ние сме само луѓе, па често од големите планови остануваат само – големи очекувања. Според статистиките, само едно од единаесет лица навистина се […]

Зошто снегот има бела боја?

Зошто снегот има бела боја?

Снегулките снег се всушност кристали замрзната вода. Во големи количини на вода и мраз се проѕирни или светло сина боја, па зошто тогаш снегот е бел? Причината за тоа е во интеракцијата на светлина со снегулките и молекулите на зракот меѓу секоја снегулка. Како всушност изгледа интеракција на светлината и снегот. Вода, мраз и секоја […]

Само во Русија: Патници туркаат авион за да запали (видео)

Само во Русија: Патници туркаат авион за да запали (видео)

Тоа што моменталната температура е -52 степени под нулата ич не им пречи на патниците кои излегле да го турната авионот чии тркала се залепени на снегот. 74-те патници самите му предложиле на екипажот да го „поттурнат“ авионот Тупољев Ту – 134 за да може да полетаат, изјавил член на компанијата UTair за руската новинска […]

Урнебесна реклама: Дрогба VS Меси (видео)

Урнебесна реклама: Дрогба VS Меси (видео)

Урнебесно добра реклама на Turkish Airlines е новиот хит на YouTube! Турскиот авио превозник традиционално прави добри реклами и не штеди на средства. Нивната најнова реклама во која главна улога се Лионел Меси и Дидие Дрогба има над 40 милиони прегледи за само 12 дена. Погледнете ја!

Топ 10 најголеми лапсуси на CNN (фото)

Топ 10 најголеми лапсуси на CNN (фото)

Некогаш угледна и моќна мрежа, денес моќна, ама не и угледна. CNN не е тоа што беше, а нејзините вести освен што се гледаат со голма доза на сомнеж, често се мета на исмевање, најчесто поради елементарното непознавање на географијата. Неретко, информациите што ги пласираат се толку погрешни што во најмала рака предизвикуваат гнев кај […]

Топ 5 руски борбени роботи

Топ 5 руски борбени роботи

Во почетокот на ноември Министерството за одбрана на Русија го утврди концептот за развој на роботехнички системи и нивна примена во воени цели. Според податоците на министерството, роботите ќе почнат активно „да јуришаат“ на армијата веќе во 2017-2018 година, а до 2025 година нивното учество во вооружените сили на Русија ќе изнесува приближно 30% од […]

Page 1 of 212