Home » Archives by category » Магазин (Page 2)
Топ 5 руски борбени роботи

Топ 5 руски борбени роботи

Во почетокот на ноември Министерството за одбрана на Русија го утврди концептот за развој на роботехнички системи и нивна примена во воени цели. Според податоците на министерството, роботите ќе почнат активно „да јуришаат“ на армијата веќе во 2017-2018 година, а до 2025 година нивното учество во вооружените сили на Русија ќе изнесува приближно 30% од […]

На жените, сонот и технологијата им се поважни од сексот

На жените, сонот и технологијата им се поважни од сексот

Жените попрво три месеци би се откажале од сексот, отколку од технологијата, утврди заедничката студија на Флешман Хилард и на Херст Магазинот спроведена на 4.300 жени од Велика Британија, САД, Бразил и Кина, пишува Дејли Меил. На листата на приоритети сексот не заземал високо место бидејќи на припадничките на понежниот пол поважно им се добар […]

Идеалната разлика во годините меѓу брачните партнери

Идеалната разлика во годините меѓу брачните партнери

Едно неодамна спроведено истражување покажа колку е важна разликата во годините за долготрајност на врските. Истражувањето кое опфатило 3.000 испитаници, покажува дека колку што е поглема разликата во годините, толку е и поголема стапката на разводи. Имено, петогодишната разлика во годините меѓу партнерите значи дека имате 18 проценти поголема шанса да се разведете од двојка […]

Зошто е тешко да се донесе одлука

Зошто е тешко да се донесе одлука

Дали да се омажам/оженам? Кога треба да имам дете? Дали е паметно да ја напуштам работата и да прифатам нова понуда? Што да студирам? Ова се само неколку прашања, кои многу луѓе си ги поставуваат во текот на животот. И додека некои одлуките ги донеле без многу размислување, други постојано ги „мерат“ работите за да […]

Медитеранската диета поефикасна против дебелината

Медитеранската диета поефикасна против дебелината

Спроведувањето на медитеранската диета може да биде поефикасен начин во борбата со дебелината во Велика Британија од „броењето на калориите“ и нивното намалување, сметаат група угледни британски лекари и здравствени експерти. Во заеднички текст објавен во медицинското списание „Медикал Џурнал“ тие констатираат дека медитеранската дитеа брзо го намалува ризикот од срцев и мозочен удар, како […]

Купете си “Putinphone” (фото + видео)

Купете си “Putinphone” (фото + видео)

Сакате нов мобилен телефон? Фан сте на Владимир Путин? Купете си „Putinphone“! Уредот е достапен во две верзии – титаниумска и златна. На неговото куќиште е изгравиран ликот на Владимир Путин. Луксузниот бренд „Caviar“ во јуни ја претстави првата колекција на „Putinphone“ уредите, кои се базирани на „iPhone 5“, по цена од 4.350 долари. Како […]

Филингот кога врз вас пукаат со Калашников (видео)

Филингот кога врз вас пукаат со Калашников (видео)

Амерканската компанија „Тексас Арморинг Коорпорејшн“ (ТАЦ), чија главна дејност е преуредување на автомобили од сериско производство во блиндирани и оклопни возила, освен со зајакнување на металните делови и каросериите, се занимава и со вградување на специјални зајакнати стаклени површини. За да ги убедат потенцијалните клиенти дека нивните возила се безбедни и во случај кога некој […]

Ламбе Алабаковски стана татко

Ламбе Алабаковски стана татко

Македонската ѕвезда Ламбе Алабаковски на својот роденден го доби најубавиот подарок од неговата сопруга – стана татко на здраво машко бебе. Ова го објави вчера на својот facebook. Ламбе и Магдалена се во брак 2 години. Честитки!

Кој е најчестиот машки комплекс?

Кој е најчестиот машки комплекс?

Иако многумина мислат дека жените имаат повеќе комплекси од мажите, се лажат. Мажите имаат ист број несигурности, но тие за разлика од жените, не ги покажуваат. Всушност, неодамнешно истражување покажало дека најчест машки проблем е поврзан со висината, па пониските мажи целиот живот се борат со т.н. „Наполеонов комплекс“. Поточно, од најмладите денови тие паметат […]

Кајмакоски ќе ја претставува Македонија на Евросонг

Кајмакоски ќе ја претставува Македонија на Евросонг

Даниел Кајмакоски со композицијата „Лисја есенски“ ќе ја претставува Македонија на Изборот за песна на  Евровизија 2015–та, во Виена, Австрија. Тој победи на синоќешниот Фестивал на забавни мелодии – Скопје 2014 што се одржа во Метрополис арената во Скопје. Второ место освои Тамара Тодевска со „Брод што тоне“,  Евгенија Чанчалова – Еги „Да не те […]