Home » Archives by category » Магазин (Page 3)
Почина Никола Симиќ – најстарији млаѓи референат

Почина Никола Симиќ – најстарији млаѓи референат

Денес на 80-годишна возраст во Белград почина бардот на екс-југословенското глумиште, Никола Симиќ. Со улогите кои ги играше засмеваше милиони луѓе. Член бил на Драмскиот театар од далечната 1959 година. Беше најпознат по улогите во Тесна кожа, Среќни луѓе, Семејно богатство, Повеќе од игра… Нека почива во мир!  

Иде зима!

Иде зима!

Играчка која им овозможува на бебињата да прават селфи и да ги ставаат на Фејсбук

Играчка која им овозможува на бебињата да прават селфи и да ги ставаат на Фејсбук

Холандсикиот дизајнер Лаур Корнет ја иритирале новите горди родители кои на Фејсбук  ги објавуваат апсолутно сите чекори на своето дете. Забележувајќи дека нејзината почетна Фејсбук страница, претходно полна со игри и фотографии од ноќниот живот, почнува да се полни со фотографии од бебиња, помислисла: – Многу е чудно да се биде дел од животот на некој кој се […]

Божиќна реклама која чини милион фунти (видео)

Божиќна реклама која чини милион фунти (видео)

Секоја година во речиси исто време британската стоковна куќа „Џон Луис“, објавува реклама, која традиционално во Велика Британија го означува почетокот на периодот на подготовките за Божик. Се чини дека оваа година „Џон Луис“ го има вистинскиот хит, што и не е така чудно ако се има предвид дека оваа година на божиќната кампања се […]

Нова песна од веселиот камионџија (ВИДЕО)

Нова песна од веселиот камионџија (ВИДЕО)

Андруш камионџијата стана мегапопуларен на социјалните мрежи по феноменалниот глас кој го поседува. Човеков едноставно ќе ве орасположи колку и да не ви е денот. Има ново видео, погледнете го: И уште еднаш, видеото со кое се прослави:

Анџелина Џоли размислува за политичка кариера

Анџелина Џоли размислува за политичка кариера

  Во интервју за „Венити фер“, Анџелина Џоли, чија фотографија е на насловната страна на последниот број на ова модно списание, објасни дека работејќи како амбасадор во УНХЦР, сфатила дека политиката треба да ја гледа како нејзина идна опција. – Ако сакате да направите некоја промена, тогаш имате одговорност, вели таа во интервјуто. – Искрено не […]

Две децении без Милан Младеновиќ и ЕКВ

Две децении без Милан Младеновиќ и ЕКВ

Денеска се навршуваат 20 години од смртта на Милан Младеновиќ, фронтменот на култната белградска рок-група „Екатарина Велика“. Иако живееше само 36 години легендарниот музичар и ЕКВ оставија неизбришливи траги во рок музиката. Нивните хитови и рефрени и денес наизуст ги пеат и новите генерации вљубенци во рокенролот. Милан Младеновиќ е роден 21 септември 1958 година […]

Во мода се „дрони“

Во мода се „дрони“

Речиси и да нема локација и поза во кои не е направено селфи. Од тие во тоалети кои се предмет на шеги, па до тие подводните или дури тие кои настануваат на погреби. Но времето на селфи одминува. Сите кои сакаат да бидат во тренд и во чекор со времето, треба да се запознаат со […]

И древните Египќанки правеле тест за бременост

И древните Египќанки правеле тест за бременост

Можеби нема да верувате, но вистина е. Пред неколку илјади години овие паметни луѓе не само што имале природен лек за речиси сите болести кои ќе ги добиеле,  со помош на мешање на лековити билки, зачини, храна и тн., туку исто така пронашле и начин како да направат домашен тест за бременост. Техниката е многу […]

Поради технички пропуст од банкомат подигнал речиси 1,5 милиони долари

Поради технички пропуст од банкомат подигнал речиси 1,5 милиони долари

Келнерот Ден Сондерс од австралискиот град Вангарет, станал милионер откако во февруари случајно открил технички пропуст на банкомат, што му овозможило да извлече речиси 1,5 милиони американски долари. По откривањето на овој „трик“, Сондерс неколку месеци живеел раскошен живот со приватни авиолетови, коцкарници, скапи рсторани и проститутки. За „Карент Аферс“, Сондерс изјавил дека се почнало […]