Home » Archives by category » Македонија
Во Велес отворена изложба на дела од Кичевската Ликовна Колонија 2014

Во Велес отворена изложба на дела од Кичевската Ликовна Колонија 2014

Во рамки на манифестацијата „Велес –Град на културата 2015“ синоќа во Ликовниот салон во Велес беше отворена изложба на дела од 21.Интерационална Кичевска Ликовна Колонија 2014. Од вкупно над 80 дела на изложбата во Велес се претставени 27 дела од 27 уметници од 15 држави меѓу кои од Малезија, Судан, Германија, Казахстан, Русија, Украина, Бугарија […]

Удар за шумската мафија, осомничено едно лице од Кичево

Удар за шумската мафија, осомничено едно лице од Кичево

Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција – Скопје поднесе кривична пријава против осум лица, седум од Скопје и едно лице од Кичево. На четири од пријавените лица одредена им е мерка притвор во траење од по 30 дена. Шест од осомничените со кривична пријава се предадени во Основно […]

Забрана за камиони на патиштата Маврово- Дебар и Кичево-Охрид

Забрана за камиони на патиштата Маврово- Дебар и Кичево-Охрид

Поради интензивни врнежи од снег, на патните правци крак Маврово – Дебар и Кичево – Охрид преку планинскиот премин Пресека има забрани за движење на тешки товарни возила, соопшти изутринава Автомотосојузот на Македонија. Врнежи од снег има во Охрид, Струга, Кичево и Буково, но без забрани за движење.

Фотографиите зборуваат за невремето на Пресека

Фотографиите зборуваат за невремето на Пресека

Навеви на снег на места и до 2 метри, силен ветер. Вистинка драма се одвиваше на планинскиот превој Пресека помеѓу Кичево и Охрид завчеравечер, кога од невремето во снегот останаа заглавени многу возила, а екипите за спасување едвај се пробија. За среќа се добро се заврши. Сообраќајот е нормализиран за лесни возила но забраната за […]

Дванаесет ловишта ќе се даваат под концесија

Дванаесет ловишта ќе се даваат под концесија

Дванаесет ловишта во пет ловни региони во Mакедонија ќе бидат дадени под концесија. Огласот веќе е распишан од страна на Министерството за земјоделство и ќе трае до 20 јануари. Три од ловиштата се со ситен дивеч и за нив концесијата ќе биде 10 години, а девет се ловишта со крупен дивеч и тие ќе бидат […]

Од утре заладување и снег

Од утре заладување и снег

Заладување и спуштање на температурата до минус девет степени се очекува за викендот. Намалување ќе има и на дневната температура при што максимумот ќе биде четири степени, а се најавуваат и врнежи од снег на пониските места. Уште денешниот ден ќе биде топол ден со температура до 16 степени. Од Управата за хидрометеоролошки работи на […]

Груевски: Има интерес за концесија и градба на автопатот Кичево – Гостивар

Груевски: Има интерес за концесија и градба на автопатот Кичево – Гостивар

Изградбата на автопатиштата се одвива согласно предвиденото и во источна и во западна Македонија, оцени премиерот Никола Груевски. Премиерот информира дека имаат начелна согласност од крупна меѓународна компанија која посочила дека ќе се јави на престојниот оглас што ќе биде објавен за изнаоѓање на концесионер за автопатот Кичево-Гостивар. – Доколку ги прифатат условите, кои засега според компанијата […]

Tриесет отсто од породувањата се со царски рез, да се почитува упатството базирано на светски практики

Tриесет отсто од породувањата се со царски рез, да се почитува упатството базирано на светски практики

Генерално во Македонија вкупниот процент на породувања со царски рез изнесува 30 отсто Тоа е висок просек споредено со сите околни држави. Така на пример, во Србија, Хрватска, Словенија тој процент е за 10 отсто понизок и се работи согласно светските протоколи. Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров одговарајќи на новинарско прашање. […]

Напомош Свети Никола, архиепископ Мирликиски

Напомош Свети Никола, архиепископ Мирликиски

Зaштитник на патниците и на морепловците Многу македонски семејства за свој домашен заштитник го имаат св. Никола и неговиот ден го празнуваат со многу свечености. Во народното паметење овој лик останал како заштитник на патниците, посебно на оние што патуваат по вода, но и по тоа што како за време на животот така и по […]

Св. маченичка Варвара и св. Јован Дамаскин

Св. маченичка Варвара и св. Јован Дамаскин

Света Варвара се роди во Хелиопол, за царувањето на Максимијан. Татко и беше незнабожец. Се викаше Диоскор и беше многу богат човек. Варвара израсна во осама, во богатите дворови на татко и. Нејзината мисловност и помогна да го познае Бога преку величината и совршеноста на созданието. Подоцна се крсти. Кога татко и дозна за тоа, […]

Page 1 of 49123Next ›Last »