Home » Archives by category » Македонија » Дебарца
Нова жртва во сообраќајка на патот Кичево – Охрид

Нова жртва во сообраќајка на патот Кичево – Охрид

Едно лице загина, а едно е тешко повредено во сообрќајната несреќа што се случила вчера околу 17 часот на магистралниот пат Кичево-Охрид кај селото Песочан. Во сообраќајната несреќа учествувале две патнички моторни возила со охридски регистарски таблички. Повреденото лице е пренесено во болница во Охрид. На местото на несреќата е извршен увид, по што сообраќајот […]

Одбележување на 71-годишнината од формирањето на Првата Македонско-косовска ударна бригада

Одбележување на 71-годишнината од формирањето на Првата Македонско-косовска ударна бригада

Со пригодна свеченост борците од НОВ од Охрид и Дебрца денеска ќе ја одбележат 71-годишнината од формирањето на Првата Македонско-косовска ударна бригада во селото Сливово. Самиот настан секоја година традиционално се одбележува во селата Сливово и Белчишта, а предвидено е цвеќе да биде положено пред споменикот на паднатите борци од Илинден – 1903 и НОАВМ […]

30 дечиња од Волино, Дебарца, ќе учат во ново училиште

30 дечиња од Волино, Дебарца, ќе учат во ново училиште

Денес, министерот за образование и наука, Спиро Ристовски, заедно со градоначалникот на општина Дебарца, Игор Трајкоски, пушти во употреба монтажно училиште во селото Волино, во кое ќе учат околу 30 деца. – Ова е доста значаен објект за општина Дебарца и за село Волино. Во последните 25 години во општина Дебарца не е инвестирано во ново […]