Home » Archives by category » Македонија » Демир Хисар (Page 3)
ФОТО: Бранителите се собраа во Смилево

ФОТО: Бранителите се собраа во Смилево

Ако пред 110 години Смилево беше местото каде што се собраа македонските илинденски ослободители, вчера Смилево беше повторно собирно место, но овој пат на нејзините бранители. Не можеше да се случи пооригинална идеја, и посилно да блсне септемвриското сонце, првото Обединувачко собрание  на бранителите, членови на дружението на припадници на безбедносни сили „Бедем“,  да се […]

Брзо напредува изградбата на социјалните станови во Демир Хисар

Брзо напредува изградбата на социјалните станови во Демир Хисар

За нецела половина година веќе започна да се гради вториот кат. Дел од градежните работи започна уште кон крајот на мај и почетокот на јуни кога општинското комунално претпријатие ги отстрани или дислоцира сите подземни водоводни, канализациони, електрични и телекомуникациски инсталации на просторот до административно – станбената зграда на Психијатриската болница. Практично, со подготовката на […]

Демирхисарскиот градоначалник се враќа од Загреб

Демирхисарскиот градоначалник се враќа од Загреб

Денеска е последниот ден од тридневната работна посета на градоначалниците од Пелагонискиот плански региона на Задар, Република Хрватска. Како што пишуваат тамошните медиуми и официјалните веб портали на Градот Задар и Задарската жупанија, најпрвин градоначалниците на Демир Хисар, Новаци, Могила, Крушево и Кривогаштани биле примени од градоначалникот на градот Задар, Божидар Калмета кој изразил отворена […]

Денот на независноста прославен во Демир Хисар

Денот на независноста прославен во Демир Хисар

Илјадници срца полни со радост, насмевки, веселба и уживање – со овие неколку зборови наједноставно може да се опише атмосферата на  синоќешната општинска општонародна псоалава на Денот на независноста што се одржа на градскиот плоштад во Демир Хисар. Наколку илјади грашани речиси од целата општина, како и соседните градови Крушево, Битола и Прилеп и други […]

Регионален фудбалски турнир во Демир Хисар

Регионален фудбалски турнир во Демир Хисар

Над 90 млади и талентирани македонски фудбалски надежи, организирани во 4 екипи, учествуваа на традиционалниот Регионален кадетски фудбалски турнир „Демир Хисар  2013“. На турнирот учествуваа фудбалски подмладткари од Крушево, Кривогаштани, Битола и Демир Хисар. На малата свеченост што се одржа пред почетокот на турнирот, на учесниците им се обрати градоначалникот на Општина Демир Хисар, Љупчо […]

Демир Хисар слави 69 години од ослободувањето

Демир Хисар слави 69 години од ослободувањето

Свеченостите на одбележувањето на 69 годишнината од ослободувањето на Демир Хисар  започнаа со церемонија на традиционално положување цвеќе на споменикот на Демирхисарските револуционери во градскиот парк. Цвеќе положија делегации на Советот на општината предводена од претседателот Кире Ристевски, градоначалникот Љупчо Блажевски, Општинскиот одбор на Сојузот на борците и Општинското здружение на пензионерите. Во големата сала […]

Започна учебната година во Демир Хисар – од дваесет првачиња во градот, половина се од албански мајки

Започна учебната година во Демир Хисар – од дваесет првачиња во градот, половина се од албански мајки

За демирхисарските основци од трите училишта во Демир Хисар, Жван и Смилево и средношколците од  „Крсте П. Мисирков“,успешно започна новата учебна година. Сите училишта без никакви проблеми ги примија учениците, а во Средното, и на првиот училиштен ден се одржа целодневна настава. Највозбудливо беше во основните училишта при приемот на првачињата. Нивните повозрастни другарчиња, во […]

Демирхисарска џип турнеја: Рускиот педесетгодишник ги посрамоти европските тешкаши

Демирхисарска џип турнеја: Рускиот педесетгодишник ги посрамоти европските тешкаши

Најголема атракција на II – та традиционалната демирхисарска џип турнеја „По врвиците на демирхисарските ослободители“ беше рускиот теренец ГАЗ 69.  Рамо – до рамо, на малото атрактивно ревијално возење по тежок терен  што ја приредија најхрабрите и највештите возачи со своите модерни теренци, им се приклучи и овој „старец“ кој ја демонстрира својата моќ и […]

ФОТОГАЛЕРИЈА: Втора Демирхисарска Џип турнеја

ФОТОГАЛЕРИЈА: Втора Демирхисарска Џип турнеја

Двестетина вљубеници во високите октани и моќните теренски октани го прифатија 60 километарскиот предизвик за совладување на тешко прооден планински терен. На денешниот старт од Демир Хисар пристигнаа и учествуваа возачи скоро од целава земја и од градот домаќин –  Демир Хисар кои со своите теренци демонстрираа големи возачки вештини, но и ја проверија нивната […]

Page 3 of 3123