Home » Archives by category » Македонија » Македонски Брод
Започна асфалтирањето на патот до манастирот Света Богородица кај Суводол

Започна асфалтирањето на патот до манастирот Света Богородица кај Суводол

По повеќемесечна интензивна работа на подготовка на теренот што значеше трасирање и пробивање на потполно нова траса од селото Суводол до возобновениот манастир Св. Богородица, градежната оператива на реномираната струшка компанија „Илинден“, денеска започна со асфлатирање на овој нов локален патен правец. Дожината на трасата е скоро 2 ипол километри, а се поставува квалитетен асфалт […]

Асфалтирани 14 улици во Македонски Брод

Асфалтирани 14 улици во Македонски Брод

 Со програмата на Општината Македонски Брод за годинава, деновиве во ова гратче на реката Треска се вршат интензивни инфраструктурни зафати. Асфалтирани се дури 14 улици , на кои се поставени и нови рабници и тротоари  со бехатон плочки ,или асвалтирана е вкупна површина од 20.000 квадратни метри. Средствата за оваа намена се исклучиво од локалниот буџет, […]

Седумте деца на семејството Цветаноски од с.Црешнево добија компјутер и подароци

Седумте деца на семејството Цветаноски од с.Црешнево добија компјутер и подароци

При денешната работна посета на Општина Македонски Брод,Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, во придружба на градоначалникот Милосим Војнески  со соработниците,  го посети и најмногудетното семејство во Поречијата на Велче Цветаноски во село Црешнево ,на кое како дел од проектот„ Се грижиме за топол дом“ му подарија компјутер , облека , ранци , храна и […]

Хепенинг за безбедни училишта во Македонски Брод

Хепенинг за безбедни училишта во Македонски Брод

Денес со почеток од 13:00 часот на плоштадот во Македонски Брод во рамките на проектот „Безбедни училишта – хармонична средина“ ќе се реализира ХЕПЕНИНГ – една од активностите предвидени со овој проект, а на тема „Заедно против насилството“. Носител на проектот е ОБСЕ во соработка со Министерството за внатрешни работи, Министерството за образование и наука […]

Голема карпа се одрони на Барбарас

Голема карпа се одрони на Барбарас

Вчера околу 17 часот на патниот правец од планинскиот превој Барбарас кон Македонски Брод, во должина од 3 метри се одрони поголема карпа и падна на патот. Поради тоа ообраќајот се одвива по една коловозна лента. Екипи работат на расчистување на патот и нормализирање на сообраќајот.

7-ми Септември денот на ослободувањето на Македонски Брод

7-ми Септември денот на ослободувањето на Македонски Брод

Со низа свечености беше одбележан 7-ми Септември, денот кога пред 69 години беше ослободен Македонски Брод. По тој повод делегација на општината предеводена од градоначалникот Милосим Војнески, положи венци и букети свежо цвеќе на спомен обележјето на тврдината Кале. Покрај делегацијата на општината свежо цвеќе положија и децата од детската градинка„ 7-ми Септември“ и основното […]

Приказната за ергените од Македонски Брод стигна до BBC

Приказната за ергените од Македонски Брод стигна до BBC

Напорите на градоначалникот на соседниот Македонски Брод за да го реши проблемот со големиот број на ергени во неговата општина стигна до британскиот сервис BBC, а со тоа и до милиони луѓе ширум светот. Она што за нас е „уште една приказна“ која произлегува со се поголемиот проблем со наталитетот и неженетите, за британците е […]