Home » Archives by category » Македонија (Page 2)
Времето денес, вторник, 16 декември 2014

Времето денес, вторник, 16 декември 2014

Времето во Македонија ќе биде со магла по котлините и долж Повардарието. Маглата во попладневните часови ќе биде послаба, а ќе дува и слаб југоисточен ветер. Преку денот времето ќе биде умерено до значително облачно, од пладневните часови најпрвин во западните делови од земјата со повремен дожд, а кон крајот на денот и во останатите […]

Денеска е Св. пророк Софониј

Денеска е Св. пророк Софониј

Старозаветен пророк. Живеел во седмиот век пред Христа. И тој, како и повеќето старозаветни пророци, со возбудувал во духот гледајќи ја нечесноста на еврејскиот народ. Ги прорекол бедите што подоцна паднале врз Јудеја и соседните земји, но и се радувал со духот гледајќи го идното ослободување во Христа, и во својата книга извикува: Радувај се, […]

Ново, засега најголемо поефтинување на горивата

Ново, засега најголемо поефтинување на горивата

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98 од ноќеска на полноќ се намалуваат за 4,5 денари, додека дизелот поевтинува 4 денари. Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 4 денaри по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно денешната одлука, од полноќ, новата цена на ЕУРОСУПЕР БС95 ќе биде 65,50 денари за […]

Шалтерите на Катастарот денес ќе работат до 19 часот

Шалтерите на Катастарот денес ќе работат до 19 часот

Шалтерите во сите одделенија за катастар на недвижности во земјата, како и во Центарот за катастар на недвижности – Скопје денеска и утре ќе работат од 8:30 до 19:00 часот. Како што се наведува во соопштението, Катастарот ќе работи за време на викендот за да им овозможи на граѓаните да обезбедат имотен лист кој им […]

Внимавајте на Пресека и Стража

Внимавајте на Пресека и Стража

Поради намалена видливост, отежнат е сообраќајот на планинските премини Стража и Пресека, а коловозот наместа е влажен. Видливоста на Пресека утрово изнесуваше 10 метри, додека на Стража до 100 метри. Потсетување за сите возачи дека од 15 ноември започна законската обврска за поседување на зимската опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа […]

Денес сончев и пријатен ден

Денес сончев и пријатен ден

Времето во земјата ќе биде претежно сончево со слаб југоисточен ветер. Температурата ќе се движи од шест до 12 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со слаб југоисточен ветер и температура до 10 степени.

Денеска е Св. апостол Андреј Првоповикан

Денеска е Св. апостол Андреј Првоповикан

Свети Андреј беше по професија рибар, како повеќето апостоли, за да се зачуди светот што меѓу прости, необразовани рибари се нашла таква мудрост. Инаку, му беше брат на апостол Петар. Првин беше ученик на свети Јован Крстител. Но, кога самиот свети Јован го нарече Христос Јагне Божјо, кое го зеде гревот на светиот, т.е. Спасител, […]

Од недела нов возен ред на возовите

Од недела нов возен ред на возовите

ПРЕЗЕМИ ВОЗЕН РЕД Возовите на Македонски железници Транспорт од задутре ќе сообраќаат по нов возен ред. Кон Белград ќе сообраќаат два пара возови. Утринскиот од Скопје ќе тргнува во 8:20 часот, а вечерниот во 22:14 часот. Од Белград возовите за Скопје ќе тргнуваат во 7:45, односно во 18:50 часот. Возот за Солун ќе тргнува во […]

Денес сончево

Денес сончево

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со умерен ветер, а долж Повардарието ќе дува засилен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од нула до четири, а дневната од шест до 10 степени. Во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво со ниски утрински температури, […]

Денеска е Св. маченик Парамон и други маченици

Денеска е Св. маченик Парамон и други маченици

Свети Парамон и другите 370 маченици пострадаа во текот на едно од најжестоките гонења на христијаните од римската власт, во времето на императорот Декиј (249-251). Во Малоазиска Витинија, некој си кнез Аквилин одведе врзани 370 христијани во храмот на Посејдон и ги принудуваше да му се поклонат на идолот, во спротивно заканувајќи им се со […]