Home » Archives by category » Македонија (Page 3)
Барања за приватизација на државно земјиште може да се поднесат и во недела

Барања за приватизација на државно земјиште може да се поднесат и во недела

Подрачните одделенија за првостепена управна постапка на Управата за имотно-правни работи при Министерството за финансии заклучно со 15 декември, кога е крајниот рок за поднесување барања за приватизација на градежно земјиште во државна сопственост, ќе работат секој ден, вклучително и недела, со работно време од 8:30 до 19:00 часот. Според Министерството за финансии, подрачните одделенија на […]

Студено со можност за локални врнежи

Студено со можност за локални врнежи

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, наутро со услови за појава на магла. Во јужните и во југоисточните делови од земјата во пoпладневните часови ќе има и услови за појава на локален дожд, а на високите планини слаб снег. Ќе дува слаб променлив ветер. Утринската температура ќе се движи од минус два до три, […]

Денеска е Св. 15 Тивериополски маченици

Денеска е Св. 15 Тивериополски маченици

Од 15-те Тивериополски, т.е. Струмички маченици, четворица беа од Никеја. Еден од нив, Тимотеј, стана и епископ на Тивериопол. Друг, Теодор, веќе беше епископ и учествуваше на Првиот вселенски собор во 325 година. Кога овие четворица дојдоа во Тивериопол, со своите зборови и со чудата, кои се крилја на зборовите, многумина привлекоа кон Христа. Тоа […]

МВР со извештај за детонациите во Тетово и Куманово

МВР со извештај за детонациите во Тетово и Куманово

Во близина на полициските станици во Тетово и во Куманово синоќа нешто по 21 часот се слушнале две експлозии. Од МВР потврдуваат дека детонациите се во близина на станиците и демантираат дека тие биле мета на нападот, пренесува МИА. – Слушнати се детонации во близина. Не е регистрирана никаква штета. Додека не заврши увидот не […]

Студено со повремен дожд и снег на повисоките места

Студено со повремен дожд и снег на повисоките места

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно. Претпладне во југоисточните делови од земјава ќе има услови за слаби врнежи од дожд, на планините слаб снег, а во западните ќе има и сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до четири, а дневната од три до […]

Денеска е Св. маченик Јаков Персиец

Денеска е Св. маченик Јаков Персиец

Се роди во Елапа, Персија, од родители христијани. Му беше миленик на персискиот цар Издигерд и имаше високо место на дворот. Почестите што му ги даваше царот му го замрачија умот, па во една прилика се најде себеси како заедно со царот им принесува жртви на глувите и неми идоли. Кога дознаа за тоа, неговите […]

Православните верници го празнуваат свети Георгиј Посен

Православните верници го празнуваат свети Георгиј Посен

Македонскиот народ денеска го празнува Свети Георгиј ­Посен, празник кој е поврзан со името на Светиот великомаченик Георгиј Победоносец чиј спомен се празнува и на други датуми од православниот календар. Свети Георгиј ­ Посен се празнува на 26 ноември според стариот или 9 декември според новиот календар. На овој датум во 1037 бил осветен храмот посветен на […]

Денеска е Св. Алимпиј Столпник

Денеска е Св. Алимпиј Столпник

Се прославил со трпение, пост и чуда. Роден е во Адрианопол во шестиот век, од благочестиви родители. Уште пред да се роди, мајка му имала видение дека нејзината рожба ќе се прослави. На сон видела дека држи јагне на чии рогови гореле две запалени свеќи. Кога останала вдовица своето дете му го доверила на воспитување […]

Денес е Свети Климент Охридски Чудотворец

Денес е Свети Климент Охридски Чудотворец

Зaштитник на градот Охрид и на целиот македонски народ Денес Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите браќа Кирил и Методиј. Именден празнуваат: Климент, Климе, Климентина… Свети Климент заедно со Свети Наум Охридски се најистакнатите ученици на светите браќа Кирил и Методиј. […]

Времето денес, недела, 7 декември 2014

Времето денес, недела, 7 декември 2014

Времето ќе биде променливо облачно со услови за слаб локален дожд, со почести врнежи во северозападните и југоисточните делови од земјата. Ќе дува слаб северoисточен ветер. Во утринските часови во дел од котлините ќе има услови за слаба магла. Температурата ќе се движи од шест до 14 степени.