Home » Archives by category » Мултимедија
Разгледница од Припјат, Чернобил (видео)

Разгледница од Припјат, Чернобил (видео)

Припјат е напуштен град во Украина на границата со Белорусија, кој се наоѓа во близина на нуклеарната електрана „Чернобил“. Основан бил во 1970 година како 9-ти „нуклеарен“ град во тогашниот Советски Сојуз. Во 1979 година го добил статусот и правата на „град“. За жал, оваа титула ја носел само 7 години, се’ до 26 април […]

Денот кога ќе почнеме да ги населуваме другите светови (видео)

Денот кога ќе почнеме да ги населуваме другите светови (видео)

Wanderers (Скитници) е краток документарен филм кој ја прикажува визијата како ќе изгледа населувањето на луѓето на соседните планети од Сончевиот систем. Направен е на база на научни идеи и концепти кои прикажуваат како би изгледала нашата колонизација, доколку таа би се случила еден ден. Сцените прикажани во филмот се анимација на вистински места кои […]

Урнебесна реклама: Дрогба VS Меси (видео)

Урнебесна реклама: Дрогба VS Меси (видео)

Урнебесно добра реклама на Turkish Airlines е новиот хит на YouTube! Турскиот авио превозник традиционално прави добри реклами и не штеди на средства. Нивната најнова реклама во која главна улога се Лионел Меси и Дидие Дрогба има над 40 милиони прегледи за само 12 дена. Погледнете ја!

Документарен филм за Владимир Полежина (ВИДЕО)

Документарен филм за Владимир Полежина (ВИДЕО)

Ова е прилично нов документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија. Ставен е рамо до рамо со Петре Пирузе – Мајски и Лазар Соколов, едни од носителите на народно-ослободителното движење на Македонија и […]

Панорама на Кичево снимена од воздух (HD ВИДЕО)

Панорама на Кичево снимена од воздух (HD ВИДЕО)

Благодарение на Фото Зоран ги имаме првите феноменални снимки на Кичево од воздух. Снимени се со одличниот Phantom 2+. Погледнете како изгледа нашиот град од оваа перспектива. Феноменално! Чекаме нови видеа! Панорама на Кичево from Foto Zoran on Vimeo.  

Ретка снимка: Песна за кичевскиот војвода Лазор Груески

Ретка снимка: Песна за кичевскиот војвода Лазор Груески

Стара народна песна испеана за војводата Лазор Груески, родум од село Белица. Снимката е направена во селото Пуста Река (крушевско), во 1988 година од страна на неговиот внук, Дејан Маркоски. Кога селаните дознале кој е човекот кој сака да го посети гробот на војводата му направиле топол пречек исепејувајќи му ја оваа песна која ја […]

Кичевскиот филм “Баба” достапен и на интернет

Кичевскиот филм “Баба” достапен и на интернет

Краткиот филм “Баба” кој ја имаше својата премиера пред кичевската публика овој септември, од вчера е достапен и на интернет и секој може да го погледне. Екипата е кичевска, акцентот си е кичевски што го прави филмчето оригинално, кадрите се одлични. Режијата е на Марио Манески. Во филмот настапува кичевската легенда Матко Петровиќ (Баба Зинети). […]

ФОТО: Како се прославија Водици низ Кичево и Кичевско! [2014]

ФОТО: Како се прославија Водици низ Кичево и Кичевско! [2014]

Ако викаат: „За Божиќ кај и да си, дома да си“, во Кичево тоа важи и за Водици. Останало аманет од нашите предци да се собираме на огништата откаде потекнуваме и да го славиме големиот празник Богојавление. Со вера, со песна, со обичаи, со добра мисла. И секако, со топла ракија. Кумството се предава од […]

ВИДЕО: Бруно Марс по кичевски

ВИДЕО: Бруно Марс по кичевски

Кичевчаните Line Out направија cover на „When I was your man“ на Бруно Марс. Звучи одлично, изгледа одлично. Аранжманот е на Зоран Алексиќ. Снимана е од Ненад Милошески. Спотот е снимен во Кичево. Уживајте.

ВИДЕО: Каролина Гочева – За година, две [Аватар верзија]

ВИДЕО: Каролина Гочева – За година, две [Аватар верзија]

Се надевам добро одговара на темата. Погледнете. Enjoy!

Page 1 of 7123Next ›Last »