Home » Archives by category » Мултимедија (Page 2)
Боите на есента го освојуваат Крушино

Боите на есента го освојуваат Крушино

Есента зачекори во вториот месец а боите на ова годишно време  ја прават природата се пошаренолика.Така деновиве Крушино се капе во егзотичните бои на есента.Неповторлива убавина и празник за очите, за сите  оние кои имаат време и желба да прошетаат и да уживаат во овој колорит на бои. Зоран Антоски

ФОТОГАЛЕРИЈА: Одбележана 70-годишнината од битката кај Кленоец

ФОТОГАЛЕРИЈА: Одбележана 70-годишнината од битката кај Кленоец

Организацијата на резервните офицери на Република Македонија, во соработка со МЗ Кленоец и општинската организација на Сојузот на борците Кичево го одбележа јубилејот  70  години од борбите за одбрана на слободната територија на Копачка и Дебарца пред споменикот на паднатите борци во НОВ во с.Кленоец. Оваа крвава и прва фронтална  битка на Македонските борци е наречена “Македонска […]

ФОТО: Танец и Коло со сиот блесок пред кичевчани

ФОТО: Танец и Коло со сиот блесок пред кичевчани

Каква вечер за љубителите на фолклорот во Кичево.Танец и Коло на една сцена на заеднички настап , настан неповторлив на подолг рок.Сите што дојдоа на овој концерт, ќе го паметат и прераскажуваат она што го доживееја во неповторливите 80 минути, концерт во еден ритам, со играчка перфекција на двата ансамбли и колорит како од бајките.Нека […]

Претседателот Ѓорге Иванов во посета на манастирот Пречиста

Претседателот Ѓорге Иванов во посета на манастирот Пречиста

Претседателот на Република Македонија, господин Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата г-ѓа Маја Иванова, во петокот вечерта присуствуваше на вечерната богослужба во манастирот „Св. Богородица – Пречиста“ во Кичево.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Чествување на Мала Богородица во манастирот Пречиста

ФОТОГАЛЕРИЈА: Чествување на Мала Богородица во манастирот Пречиста

Мноштво луѓе од Кичево и од цела Македонија присуствуваа на синоќешниот народен собир и литургија по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица во манастирот Света Богородица Пречиста крај Кичево.  

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скромно одбележан денот на ослободувањето на Кичево

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скромно одбележан денот на ослободувањето на Кичево

Со положување на свежо цвеќе на Спомен костурницата на Китино Кале каде почиваат 555 борци од НОВ и симболично подигање на знамето на Кичевско-мавровскиот партизански одред пред музејот од Кичево помина одбележувањето на 70-годишнината од ослободувањето на Кичево. Годишнината ја одбележаа коалицијата „Кичевчани за Кичево“, Сојузот на борци, Сојузот на резервни воени старешини и понекој […]

ФОТОГАЛЕРИЈА: Прослава 22 години независна Република Македонија

ФОТОГАЛЕРИЈА: Прослава 22 години независна Република Македонија

Концерт по повод 22 години независна Република Македонија – 8 септемцри 2013, плоштад Карпошово Востание, Скопје.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Калефест #05!

ФОТОГАЛЕРИЈА: Калефест #05!

Се случи и Калефест 05! Со над 1000 посетители, одлична атмосфера, позитивна енергија, одлично озвучување и светлосни ефекти. Можеби на почетокот никој не очекуваше дека ќе се дотурка до петтото издание, но ете, момците беа упорни и фестивалот успева петта година по ред. – Следната година очекуваме конечно Калефест да ја добие заслужената поддршка од […]

ВИДЕО: Антонио Милошоски во малку поинакво издание

ВИДЕО: Антонио Милошоски во малку поинакво издание

За политичарите првата претстава е дека се крути, секогаш официјални и ладни луѓе. Но треба да имаме секогаш на ум дека, сепак се луѓе. Помалку или повеќе слични на нас. Професијата неможе да го оддели човек од себе си, од она што му е при срце, од мевлемот со кој си ја покриваме душата, во […]

ФОТОГАЛЕРИЈА: Пожарот одблиску. Како изгледаше стихијата

ФОТОГАЛЕРИЈА: Пожарот одблиску. Како изгледаше стихијата

Фотографиите се видување на огнената стихија низ очите на пожарникарите и сите кои беа вклучени во справувањето со неа. Овие луѓе цели 3 дена беа ангажирани во гаснењето во еден од поризичните пожари во Кичево, на особено недостапен терен, ризикувајќи ги своите животи. Благодарение на нив беше спасена шумата од поголеми уништувања. ФОТО: Миле Костадиноски