Home » Archives by category » Мултимедија (Page 3)
ФОТОГАЛЕРИЈА: Како се гаснеше пожарот над Кичево

ФОТОГАЛЕРИЈА: Како се гаснеше пожарот над Кичево

Со максимална пожртвуваност на пилотите на армиските хелихоптери и авионот канадер на ДЗС, работниците од Шумското стопанство „Лопушник“, ТППЕ Кичево, РЦУК – Кичево, локалните власти и сите структури кои беа вклучени во оваа акција, огнената стихија која дивееше цели 3 дена конечно е изгасена.Овој пожар беше тежок и комплициран за гаснење бидејќи гореше борова шума, […]

ФОТО + ВИДЕО: Пожарот крај Кичево се шири во неколку правци

ФОТО + ВИДЕО: Пожарот крај Кичево се шири во неколку правци

И покрај максималните напори кои ги вложуваат пилотите кои го гасат пожарот кој вчера избувна над Кичево, пожарот се повеќе се шири, пред се благодарение на ветерот. Евидентно е дека од час во час пожарот завзема се поголеми размери. Досега се направени неколку десетини летови од двата воени хелихоптери и авионот канадер кои го гасат […]

ВИДЕО: Гаснење на големиот пожар над Кичево

ВИДЕО: Гаснење на големиот пожар над Кичево

Два армиски хелихоптери и најмалку еден авион канадер се вклучени во гасењето на големиот пожар кој вчера избувна над населбата Иванидол и продолжи да се шири во насока на селото Другово. Зафатена е борова шума. Гасењето е отежнато поради непристапноста на теренот. Од утрово пожарот се гаси од воздух. Неизвесно е дали пожарот ќе биде […]

ФОТОГАЛЕРИЈА: Фотографии од лице место; Се шири пожарот над Иванидол, засега нема опасност по куќите

ФОТОГАЛЕРИЈА: Фотографии од лице место; Се шири пожарот над Иванидол, засега нема опасност по куќите

Со голема брзина се шири пожарот над населбата Иванидол во Кичево. Стихијата е потпомогната од ветерот кој придонесува за нејзиното ширење. Теренот е тешко достапен за противпожарните екипи.  Најверојатно пожарот е последица на човечка рака. До овој момент нема опасност по куќите кои се наоѓаат на стотина метри од огнот.

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледнете како изгледа новиот клуб „Имиџ“

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледнете како изгледа новиот клуб „Имиџ“

Kicevo.Mk ексклузивно ви го прикажува изгледот на новиот клуб „Имиџ“ во Кичево. Официјалното отворање на клубот е вечерва!

ФОТОГАЛЕРИЈА: Деветти Меѓународен детски фолклорен фестивал „Кичево 2013“

ФОТОГАЛЕРИЈА: Деветти Меѓународен детски фолклорен фестивал „Кичево 2013“

Дефиле на игроорците по градските улици  во Кичево. Учесниците поздравени од големиот број добронамерници кои излегоа на улица да ги поздрават младите  фолклористи. Зоран Антоски

Антологиски видеа: Кичевчани за Илинден маршираат накај Крушево (1988 година)

Антологиски видеа: Кичевчани за Илинден маршираат накај Крушево (1988 година)

Со мало задоцнување, бидејќи ни беа испратени непосредно пред Илинден, ги објавуваме овие две видеа направени во далечната 1988 година. На видеата се кичевчани кои се собираат и одат пешки накај Крушево по повод Илинден. Попатно застануваат на гробовите од Христо Узунов, Ванчо Србаков и соборците во село Цер. Во Крушево се среќаваат со внуката […]

ВИДЕО: Тале Бацката, Рок легендата од Кичево кому годините не му можат ништо!

ВИДЕО: Тале Бацката, Рок легендата од Кичево кому годините не му можат ништо!

Тој е жива легенда, енциклопедија за едно славно време на првите кичевски рокери. Ја живее седмата деценија од животот, ама духот му е некаде во дваесеттите години. Сведок и учесник на првите игранки в Кале, славен тапанар во многу кичевски рок состави. Дека годините не му можат ништо оти во душата е млад, Софрониоски Трајче, […]

ФОТОГАЛЕРИЈА: Во манастирот Пречиста одбележан денот на Свети Илија и Пречистанските маченици

ФОТОГАЛЕРИЈА: Во манастирот Пречиста одбележан денот на Свети Илија и Пречистанските маченици

Утрово во Манастир Богородица Пречиста по повод празникот посветен на Свети Пророк Илија, Илинден, и на Светите Преподобни Пречистански Маченици, Пајсиј, Евнувиј и Аверкиј, се одржа Света архиерејска литургија со која чиноначалствуваше неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарко – Кичевски Господин Тимотеј, со повеќе архиереи и свештенослужители на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија. Освен од Кичево, […]

ФОТОГАЛЕРИЈА: Испраќање на кичевските „Леопарди“ во Афганистан

ФОТОГАЛЕРИЈА: Испраќање на кичевските „Леопарди“ во Афганистан

Момци ви посакуваме успешна мисија и Бог нека е со вас цело време. Фото: МИА