Home » Archives by category » Мултимедија (Page 7)
Лозано – најгледан на YouTube

Лозано – најгледан на YouTube

Влатко Лозаноски е еден од најгледаните македонски пејачи на YouTube. Неговите најнови спотови од албумот „Преку Седум Мориња“ ближат еден милион гледања. Видеото за нумерата „Кога мене ќе ме немаш“ е прегледано дури 944,291 пати. По него е летниот хит „Нема Ден, Нема Ноќ“ кој за само пет месеци постигна гледаност од 847,061 пати. Третото […]

ФОТО: Канонизација на Пречистанските Преподобномаченици

ФОТО: Канонизација на Пречистанските Преподобномаченици

Дојдоа реки народ од сите делови на Македонија. Дојдоа браќа од соседните земји. Се сочува споменот за тројцата монаси кои маченички пострадаа во 1558 година, Преподобните Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј. Атмосферата беше божествена. Еден од најубавите денови откако битисува манастирот Света Богородица Пречиста.

Мексикански Chill Out…

Мексикански Chill Out…

Неверојатно филмче со феноменални HD снимки од Мексико. Направено во неколку региони на Мексико каде се опфатени природните и историските знаменитости на самиот регион. Нема да останете рамнодушни. Водопади од небото, егзотични животни, море, корални гребени, пустини, џунгли, езера, заливи, вулкани, стари градови и народи… Ако веќе неможеме да си дозволиме пат до Мексико, барем […]

11 септември 2001 – Денот кој го промени светот

11 септември 2001 – Денот кој го промени светот

После терористичките напади на 11 септември 2001 година ширум цели во САД, светот повеќе не е ист. Сеуште се свежи спомените за големите разурнувања, но и за пожртвуваноста на американските пожарникари и полицајци. Од тој ден светот е понебезбеден. Поделбите се продлабочија, предрасудите се зголемија. Терористичкиот акт донесе нови страдања ширум светот. Следеа нови војни […]

ВИДЕО: Одличниот настап на Влатко Лозаноски на прославата на независноста

ВИДЕО: Одличниот настап на Влатко Лозаноски на прославата на независноста

Одличен настап на нашиот Влатко Лозаноски на прославата по повод 21 година од македонската независност. Нема потреба многу да се зборува, кога е Лозано во прашање треба само да се слуша! Браво Влатко!

Македонија го прослави 21-от роденден!

Македонија го прослави 21-от роденден!

Над 61 илјадна публика присуствуваше на музичкиот спектакл во Националната арена „Филип Втори“ по повод одбележувањето на 21-та годишнина од независноста на Република Македонија, на кој настапија музички легенди од Македонија и Балканот. Концертот насловен „Македонското срце чука во 7/8“, со кој е промовиран и истоимениот албум на браќата Тавитјан, е во организација на Владата […]

Од Македонија со љубов!

Од Македонија со љубов!

Ако си во Македонија, тогаш не ти треба којзнае колку напор за да го пронајдеш убавото. Кога Бог истурал убавини по земјата, тука му се оттурило малку повеќе. Фотографиите се направени во неколку градови, меѓу кои е и Кичево во периодот од 2005 до 2007 година. Фото: Љупчо Зорески

Убавата Индија

Убавата Индија

Индија отсекогаш била далечна и егзотична земја за нас. Веројатно кога помислиме на Индија, првите неколку слики кои ни доаѓаат се земја на многу сообраќај, возови, егзотични храмови, невообичаени облеки и накит, земја на зачини, реката Ганг… земјата каде Александар Македонски запрел на својот поход кон истокот. Колку ја познаваме Индија? Големата земја, една од […]

По патот со облаците

По патот со облаците

Веројатно сте се фатиле самите себе си како препознавате некоја форма во облаците.  Неретко се воодушевуваме од нив. Природата секогаш знае да изнуди воздишки, да поттикне желба, да создаде ремек дело. Ве оставам во облаци :).