Home » Archives by category » Посетете
„Од кол на кол“ па в петок и во Кичево

„Од кол на кол“ па в петок и во Кичево

Народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп овој петок (5 декември) ќе се претстави пред кичевчани со урнебесната комедија „Од кол на кол“ во режија на Коле Ангеловски. Претставата ќе се одржи во големата сала на Н.У. Центар за култура „Кочо Рацин” – Кичево со почеток во 19.00 часот. Влезот за претставата чини симболични 50 денари, […]

„2012 Последните Македонци“ гостува во Кичево

„2012 Последните Македонци“ гостува во Кичево

Драмскиот театар од Скопје во сабота, 29 ноември, пред кичевчани ќе се претстави со претставата  „2012 Последните Македонци“. Претставата ќе се одржи во големата сала на Н.У. Центар за култура „Кочо Рацин” – Кичево, со почеток од 19.00 часот. Режијата е на Сашо Миленковски, а улогите ги толкуваат: Билјана БЕЛИЧАНЕЦ-АЛЕКСИЌ Сања АРСОВСКА Билјана ДРАГИЧЕВИЌ-ПРОЈКОВСКА Трајанка […]

Ликовниот уметник Агрон Салиу со изложба во Кичево

Ликовниот уметник Агрон Салиу со изложба во Кичево

Со своја самостојна изложба во четврток (20 ноември 2014) пред кичевчани ќе се претстави младиот академскиот сликар Агрон Салиу. Ова е прва негова изложба во нашиот град. Изложбата ќе се одржи во Н.У. Центар за култура „Кочо Рацин” – Кичево, со почеток од 20.00 часот. Агрон Салиу роден e 1984 год. вo Teтoвo, дипломирал нa […]

„Зад стаклото“ изложба на  Јовица Мијалковиќ

„Зад стаклото“ изложба на Јовица Мијалковиќ

Во петок, 7 ноември, во Н.У. Центар за култура „Кочо Рацин” – Кичево со своја самостојна изложба ќе се претстави уметникот Јовица Мијалковиќ. Изложбата е насловена „Зад Стаклото“. Почетокот е закажан во 20.00 часот. Јовица Мијалковиќ е роден во Белград 1952 година. Во 1980 година дипломирал на Архитектонскиот факултет во Скопје. Член е на ДЛУМ […]

Филмот „До Балчак“ од вечерва пред кичевската публика

Филмот „До Балчак“ од вечерва пред кичевската публика

Кичевчани ќе имаат убава прилика наредните денови да го посетат киното бидејќи ќе се прикажува најновиот македонски филм „До Балчак“ од Столе Попов. Филмот ќе се прикажува во Н.У. Центар за култура „Кочо Рацин” – Кичево од вечерва, па се до недела. Кинопроекциите се со почеток од 20 часот, а картата е 100 денари.  

Промоција на романот „Ања“ – првенче на Оливера Ширговска

Промоција на романот „Ања“ – првенче на Оливера Ширговска

Во среда, 17 јули, во просториите на НУЦК „Кочо Рацин“ ќе се одржи промоцијата на романот „Ања“ од Оливера Ширговска. Ова е нејзин прв роман. -Романот „Ања“ го напишав за четири месеци, тој е мој прв роман и го пишував со многу емоции и желба. Темата – односно содржината е љубовна, што на некој начин […]

Desert Flower од вечерва во кичевското кино

Desert Flower од вечерва во кичевското кино

Од вечерва во киното во Центарот за Култура „Кочо Рацин“ – Кичево стартуваат проекциите на филмот Пустински цвет (Desert Folwer). Филмот е животна приказна за сомалиска девојка која на 13 години е продадена за да се омажи. Успева да избега од Сомалија во САД каде станува супермодел. Подоцна успева да се вработи во Обединетите Нации […]

Изложба „Кичево низ разгледници“

Изложба „Кичево низ разгледници“

Од 15-ти ноември во Националната установа Музеј „Западна Македонија во НОВ“ – Кичево ќе биде отворена изложбата  „Кичево низ разгледници“. Ова е уште една добра можност да се ѕирне во минатото на градот. Голем број на стари фотографии и разгледници од Кичево беа поставени од кичевчани на Facebook страната на Кичево (http://www.facebook.com/Kicevo) во албумот „Кичево […]

Не пропуштајте

Не пропуштајте