Home » Archives by category » Слајдер
Започна со работа фабриката на KSS во Кичево (фото)

Започна со работа фабриката на KSS во Кичево (фото)

Американската компанија Ки Сејфти Системс (КСС) денеска почна со производство во фабриката во слободната економска зона во Кичево. Во новиот производствен капацитет годишно ќе се произведуваат три милиони воздушни перничиња за автомобили и се очекува годишен извоз од 70 милиони евра. Вкупната инвестиција на КСС во износ од 15 милиони евра треба да отвори вкупно […]

Сведоштва за грнчарството во Вранештица (1899 година)

Сведоштва за грнчарството во Вранештица (1899 година)

На југоисток од градот Кичево на растојание од два часа во полите на планината Баба која е дел од Крушовската планина, се наоѓа селото Вранештица, кое се паѓа во Кичевската каза, а Дебарска епархија. Името на селото доаѓа оттаму што селаните се доселени од градот Врање, околните ги викале врањанци и по тоа селото го […]

BIG DATA

BIG DATA

Големите податоци или големата количина на податоци (Big Data ) се нов прозорец на вредни информации во бизнисот и во денешно време речиси секој поголем ,но и помал бизнис не може да биде во тек со светските трендови доколку една компанија нема одредена информација во точен момент за стартирање на својот нов продукт (најсвеж пример […]

Започнаа археолошките истражувања на Китино Кале

Започнаа археолошките истражувања на Китино Кале

Археолошкиот музеј на Македонија во соработка со Музејот на Западна Македонија во НОВ од Кичево, почна сондажни археолошки истражувања на локалитетот Китино Кале. Проектот е финансиран од програмата за капитални проекти на Владата и е координиран од Управата за заштита на културно наследство. Раководител на проектот е Орданче Петров. Откриените археолошки структури и движните наоди […]

Наш кичевчанец директно од Париз: Цел град е блокиран, војската и полицијата се наулиците

Наш кичевчанец директно од Париз: Цел град е блокиран, војската и полицијата се наулиците

Париз е во целосна опсада. Некаде крај 12 часот Претседателот на Франција повика на кризна состојба во цела Франција со затворање на границите и целосна полициска и војна опсада. Граѓаните на Париз се повикуваат да останат во своите домови. Вечерва е повикан советот на министри и целиот државен врв во кој ќе се донесат следните […]

Големите сили – Долготројниот развој и изворите на енергија како геополитички  фактор во меѓународните односи

Големите сили – Долготројниот развој и изворите на енергија како геополитички фактор во меѓународните односи

Геополитиката е наука која ги изучува географските ефекти на одредена држава,регион и нивното влијание врз меѓународните односи и политика. Во одреден период големите сили соработувале меѓу себе, но знаеме и дека различните интереси довеле до катастрофални последици,светски војни и дизбаланс на светскиот поредок. Иако во текот на развојот на човечката историја минералите играле позитивна улога, […]

СЛУШНЕТЕ: Одлчина кавер-верзија на „Тhinking Out Loud“ на Бојан Дамјаноски

СЛУШНЕТЕ: Одлчина кавер-верзија на „Тhinking Out Loud“ на Бојан Дамјаноски

Младиот пејач Бојан Дамјаноски или како што публиката го памети како еден од членовите на дуото „Line Out“ направи одлична кавер-верзија на светскиот магахит „Тhinking Out Loud“ на „Ed Sheeran“. Ова е само најава за она што допрва го подготвува Бојан, а ќе се појави некаде кон крајот на пролетта. – Се одлучив за оваа […]

Во Велес отворена изложба на дела од Кичевската Ликовна Колонија 2014

Во Велес отворена изложба на дела од Кичевската Ликовна Колонија 2014

Во рамки на манифестацијата „Велес –Град на културата 2015“ синоќа во Ликовниот салон во Велес беше отворена изложба на дела од 21.Интерационална Кичевска Ликовна Колонија 2014. Од вкупно над 80 дела на изложбата во Велес се претставени 27 дела од 27 уметници од 15 држави меѓу кои од Малезија, Судан, Германија, Казахстан, Русија, Украина, Бугарија […]

Удар за шумската мафија, осомничено едно лице од Кичево

Удар за шумската мафија, осомничено едно лице од Кичево

Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција – Скопје поднесе кривична пријава против осум лица, седум од Скопје и едно лице од Кичево. На четири од пријавените лица одредена им е мерка притвор во траење од по 30 дена. Шест од осомничените со кривична пријава се предадени во Основно […]

Кога љубовта беше поезија

Кога љубовта беше поезија

Втората половина од шеесетите и првата од седумдесетите години на минатиот век, се живееше за другарство, за првиот бакнеж, за фармерки „Фиеруџи“ и за првото танго в Кале. Со „Ноќи во бел сатен“, „Мониа“ и „Кога љубовта ќе постане поезија“. И постана навистина. Со „МЕДУЗИ“. Величествените, единствените. Од оваа временска дистанца ја согледуваме нивната големина. […]

Page 1 of 125123Next ›Last »