Home » Archives by category » Слајдер (Page 2)
Реставрирана фасада на староградска куќа во Кичево

Реставрирана фасада на староградска куќа во Кичево

Во Кичево беше претставен новиот лик на куќа – споменик на културата од прва категорија на ул. „Јанко Михајловски” број 11 и 13, на која фасадата е обновена со 1.800.000 денари од Министеството за култура, во рамки на проектот за заштита, реставрација и конзервација на објекти од староградската архитектура во државата. Објектот е изграден во […]

Населението од Лавчани 2 недели без струја

Населението од Лавчани 2 недели без струја

Населението во село Лавчани нема електрична енергија околу две недели. Додека ја пуштат електричната енергија би дошло до големи проблеми поради паднатите столбови и искинатите жици. Иако патот во село Лавчани е сосема прооден, екипи кои треба да го санираат проблемот сеуште немаат излезено на терен. Локалните жители апелираат до надлежните институции за итно решавање […]

Министерот Спасов ги посети поплавените семејства во Кичево

Министерот Спасов ги посети поплавените семејства во Кичево

Пакет со хигиенски средства, ќебиња и вода денеска од Црвениот крст добија 72 семејства главно од ромска националност зафатени со поплавите на улица „Прилеска“ во близина на Зајашка река во Кичево. Семејствата денеска ги посети министерот за труд и социјална политика Диме Спасов во приддружба на пратеникот Благоја Деспотоски, Раководителот на Регионален центар за управување […]

Во Србјани реката Треска направи езеро (фото)

Во Србјани реката Треска направи езеро (фото)

Неколку фотографии од езерото кое го направи река Треска во атарот на село Србјани. Фото: Златко Николоски

Треска се излеа кај Бигор Доленци (фото)

Треска се излеа кај Бигор Доленци (фото)

Реката Треска попладнево се излеа од своето корито кај Бигор Доленци и да ги поплавува локалните ниви причинувајќи штета. Сите реки во кичевскиот крај, без исклучок се со зголемен водостој поради обилните врнежи и позитивните температури. Влажно и врнежливо време не очекува и во деновите што доаѓаат. Фото: Благојче Иваноски  

Езеро кај млинот, не одете без чамец (фото)

Езеро кај млинот, не одете без чамец (фото)

Кај кичевскиот млин при поголеми врнежи без исклучок се завирува поголема површина. Неретко тука заглавуаат автомобили кои ги вадат со механизација. Езерото кое се направи денес, буквално го направи овој дел непрооден, па автомобилите се пренасочуваат кон алтернативен пат низ градот што предизвикува нервоза, како кај граѓаните, така и кај возачите. Оваа критичка точка, заедно […]

Зголемен водостој и на Зајашка река (фото, видео)

Зголемен водостој и на Зајашка река (фото, видео)

Попладнево критично е зголемен водостојот на Зајашка река. Од фотографиите и видеото се гледа огромна количина на ѓубре кое го носи реката, а нивото на водата е сериозно покачено. Состојбата е полоша од потегот на депонијата па натаму каде цели ридови со ѓубре се уриваат во реката, а во деловите каде што Треска се излева, […]

Се излева Сушица (фото)

Се излева Сушица (фото)

    Обилните врнежи, топлото време и наглото топење на снегот предизвикаа реката која ја викаме со подбивно име – „Сушица“ да покаже заби. Се излеа и го поплави кејот. Нема последици по околните објекти. Зголемен водостој има и каналот „Иванидол“.    

Вака се работеше за Кичево да добие струја (фото)

Вака се работеше за Кичево да добие струја (фото)

Прекинот на струјата која се случи изминативе денови еден од поголемите кои го памтат кичевчани. Дел од кичевските села сеуште имаат проблеми со напојувањето со електрична енергија. Прекинот беше предизвикан од големото снежно невреме кое го зафати градот вечерта помеѓу саботата и неделата. Причина за прекинот беше уривање на неколку столбови и дефекти на сите […]

Забрана за камиони на патиштата Маврово- Дебар и Кичево-Охрид

Забрана за камиони на патиштата Маврово- Дебар и Кичево-Охрид

Поради интензивни врнежи од снег, на патните правци крак Маврово – Дебар и Кичево – Охрид преку планинскиот премин Пресека има забрани за движење на тешки товарни возила, соопшти изутринава Автомотосојузот на Македонија. Врнежи од снег има во Охрид, Струга, Кичево и Буково, но без забрани за движење.