Home » Archives by category » Слајдер (Page 3)
Кичево повторно приклучено на преносната мрежа

Кичево повторно приклучено на преносната мрежа

Екипите на МЕПСО, по непрекината повеќе часовна работа во успеаја да ги санираат дефектите на 110 киловолтниот далекувод што ги поврзува трансформаторските станици „Сопотница“ и „Кичево“ со што градот Кичево и околните населени места се приклучија директно на преносната мрежа и добија напојување со електрична енергија. Од Македонскиот електропреносен систем оператор информираат дека екипи на […]

Делови од Кичево добија струја, регионот 30 часа без струја

Делови од Кичево добија струја, регионот 30 часа без струја

Кичевскиот регион повеќе од 30 часа е без електрична енергија, додека, пак, по 20 часа центарот на градот доби електрична енергија, но за околните населени места се уште не се знае кога ќе добијат струја. Од ЕВН велат дека има многу дефекти што настанале поради невремето и обилните снежни врнежи што вчера го зафати кичевскиот […]

Се реагира најбрзо за Кичево да добие струја

Се реагира најбрзо за Кичево да добие струја

Во  Кичево целиот град е без напојување со електрична енергија. Причинети се повеќекратни дефекти во високонапонската мрежа. Од она што го видов на терен и од разговорите со раководните луѓе на ЕВН и МЕПСО можам да кажам дека во моментот се презема се што е потребно за нормализирање на ситуацијата, истакна вицепремиерот Владимир Пешевски, кој […]

Го имаме најјакото комунално претпријатие (фото)

Го имаме најјакото комунално претпријатие (фото)

Кичево го има најјакото комунално претпријатие. Ама во неработење. Можат да најдат 1000 изговори за да не работат. А платени се од наши пари. Со последните дождови кога улиците се направија реки, има и вакви случаи каде целото ѓубре се тркала по улиците и завршува во приватни дворови и имоти. Некого во фотељите го боли […]

Советниците од „Кичевчани за Кичево“ ја напуштија седницата на советот

Советниците од „Кичевчани за Кичево“ ја напуштија седницата на советот

Уште една седница на кичевскиот совет помина неславно. Предмет на недоразбирање беше точката 5 – „Предлог Одлука за именување на име на улици “, од 26-тата седница на советот. Советниците во материјалите кои ги добиле по електронски пат, оваа точка била оставена празна и без конкретни предлози. За истата, не била одржана Комисијата за односи […]

Американската КСС почнува да ја гради фабриката во Кичево

Американската КСС почнува да ја гради фабриката во Кичево

Американската компанија „Кеј Сејфти Системс“ (КСС) за две до три недели ќе започне со изградбата на производствениот погон во слободната економска зона во Кичево. Објектот со површина од 13.600 метри квадратни треба да биде готов до втората половина на ноември и во него до крајот на годинава се планира да се вработат 300 луѓе. Ова го истакна […]

Водици во Кичево и Кичевско 2015 (фото, видео)

Водици во Кичево и Кичевско 2015 (фото, видео)

Празникот Водици повторно не собра на прадедовските огништа. Кај и да си, за Свети Јован во Кичево да си. Оттаму од каде што ти е коренот, кај што си израснал, таму кај што ти е душата, без разлика каде и да се наоѓаш. Верба во Бога, обичаи, песни, ора и нормално – топла ракија. Никаде […]

Еди Ричардс викендов настапува во Кичево

Еди Ричардс викендов настапува во Кичево

Светски познатиот DJ Eddie Richards утревечер (сабота) ќе настапи во кичевскиот Клуб Тунел, по повод една година од отворањето на клубот. Ричардс е легенда на Acid House музиката. Тој е еден од првите DJ-и во средината на ’80-тите и еден од оргиналните диџеи кои станале клучна фигура на новата музика и културно движење. Вклучен е […]

Водици во село Ижишта (52)

Водици во село Ижишта (52)

Со почетокот на секоја Нова Година, пак исто! Повикува древнина, повикува старина, повикува Свети Јован! Да се собереме, да не осветли, да не прегрне, нас и сите луѓе со добра воља! За многу години Св. Јон! ВОДИЦИ ВО СЕЛО ИЖИШТА!   Ден Божји 18 – ти Јануари, Водопост, почеток на Водици. Ноќта на премин од […]

Да и помогнеме на нашата сограѓанка Ивана Савеска

Да и помогнеме на нашата сограѓанка Ивана Савеска

Нашата сограѓанка Ивана Савеска има 28 години и има проблеми со видот. Нејзиниот вид може да биде вратен со вградување на био чип по што ќе може да живее нормален живот. Овој потфат е можен на клиника во Русија и истиот чини над 7000 евра, средства кои можеме заедно да ги собереме. Телефонски броеви за […]