Home » Archives by category » Спорт
Андреа Белеска избрана за најдобра мак-ракометарка на годината

Андреа Белеска избрана за најдобра мак-ракометарка на годината

Кичевчанката Андреа Белеска е избрана за најдобра македонска ракометарка за 2014 година. Изборот го организираше спортскиот портал МакРакомет, а читателита имаа можност да го дадат својот глас во неколку категории од 8-ми до 21 декември. Нивниот избор во категоријата „Најдобра мак-ракометарка што игра во Македонија“ беше Андреа Белеска (Металург) која победи со 1586 гласови, само […]

Младите кичевчанчиња се вратија со сребрен медал (фото + видео)

Младите кичевчанчиња се вратија со сребрен медал (фото + видео)

Младите фудбалери од ФК Кичево го освоија второто место на трофејот на “Струга Опен 2014” кој се одржа викендов во Струга во организација на ФК Караорман. На турнирот учествуваа вкупно 8 екипи. Се играше по италијански систем од по 15 минути. Во првиот натпревар младите кичевчанчиња се сретнаа со екипата на Фљамуртари, резултато беше 2:0 […]

Се тресе столчето на Пелегрини, за негов наследник најавен Симеоне

Се тресе столчето на Пелегрини, за негов наследник најавен Симеоне

Менаџерот на Манчестер Сити Мануел Пелгрини по серијата лоши резултати се најде во незавидна положба. Англиските медиуми шпекулираат дека тој се наоѓа пред отказ, а веќе се спомнува и можниот негов наследник. На насловната страна на „Стар Спорт“ се најавува дека на местото на чилеанскиот стратег ќе дојде Диего Симеоне. Според пишувањата, доколку Манчестер Сити […]

Коби рекордер по промашувања во НБА лигата

Коби рекордер по промашувања во НБА лигата

                            Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс Коби Брајант од ноќеска стана рекордер по промашени шутеви во НБА лигата. Брајант во поразот на Лејкерси од Мемфис го сруши негативниот рекорд кој досега го држеше легендата на Бостон Џон Хавличек промашувајќи по 13.418. пат […]

Андреа Белеска: Со посветена работа ќе се вратиме во врвот на светскиот ракомет

Андреа Белеска: Со посветена работа ќе се вратиме во врвот на светскиот ракомет

Андреа Белеска уште една од плејадата кичевски ракометарки, произлезени од РК „Кале“. Моментално настапува во ЖРК „Металург“. Поседува огромен талент и амбиција да успее и пред неа се наѕира успешна кариера. Андреа има 20 години. Со време ракометот станал нејзина опсесија. Најмногу поради нејзиниот татко кој долго време бил во спортот. На 12 години започнала […]

Состанок на Управата со ракометарите на Металург

Состанок на Управата со ракометарите на Металург

Македонскиот ракометен шампион Металург се наоѓа во тешка ситуација по бојкотот на најголемиот број играчи. Притиснато од последниот (денешен) рок за евентуално пријавување нови ракометари за настап во Лигата на шампионите, раководството на тимот од Автокоманда за денеска најави состанок со „побунетите“ во обид да се изнајде решение со кое клубот би избегнал висока казна […]

Ѓоковиќ убедлив против Чилиќ на Мастерс купот

Ѓоковиќ убедлив против Чилиќ на Мастерс купот

  Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на убедлив начин го почна настапот на Мастерс купот во Лондон. Тој синоќа во првиот меч во рамките на  А групата го совлада Марин Чилиќ со 6:1 и 6:1 во сетови. Мечот траеше 57 минути што е најкусиот во историјата на Мастерсот што се игра во Лондон.   Ова […]

Ракометарите извадија реми со Чешка

Ракометарите извадија реми со Чешка

Благодарение на голманот Борко Ристовски македонската машка ракометна репрезентација се враќа не поразена од Злин, по дуелот со Чешка во квалификациите за Европското првенство 2016 година, што ќе се одржи во Полска. На натпреварот од 2.коло во шестата квалификациска група, Чешка и Македонија одиграа нерешено 27:27 полувреме 18:11. По лошото прво полувреме, во кое избраниците […]

Последен тренинг на ракометарите пред дуелот со Чешка

Последен тренинг на ракометарите пред дуелот со Чешка

  Македонската машка ракометна репрезентација попладнево во Злин ќе го одработи единствениот тренинг пред утрешниот дуел со Чешка, втор во квалификациите за Европското првенство 2016 година што ќе се одржи во Полска. Во терминот од 13 часот и 30 минути, избраниците на селекторот Ивица Обрван ќе имаат можност да се запознаа со арената „Еуроникс„ (капацитет […]

Ракометната школа во Кичево склучи договор со РК Металург

Ракометната школа во Кичево склучи договор со РК Металург

Македонскиот ракометен шампион Металург потпиша договори за соработка со 31 ракометна школа од територијата на цела Македонија, меѓу кои и со ракометната школа од Кичево. Со тоа Металург  ја прошири својата Академија. Покрај Кичево опфатени се градовите Куманово, Македонска Каменица, Делчево, Виница, Кавадарци, Прилеп,  Струга, Охрид и Скопје. Во рамките на Академијата Металург каде функционираат […]

Page 1 of 23123Next ›Last »