Home » Archives by category » Спорт (Page 2)
Кичевчанецот Пеце Мирчески ќе игра за Металург

Кичевчанецот Пеце Мирчески ќе игра за Металург

Пеце Мирчески, досегашен играч за кадетската екипа на Напредок од оваа пролет ќе настапува за скопски Металург. Офанзивецот Мирчески во декември, по позитивното мислење од пробната утакмица, го потпиша договорот со екипата од Железара. Првиот тренинг со металурзите треба да го одржи на 20 јануари. Иако има само 16 години, Мирчески добивал претходно добивал и […]

ВИДЕО: Хомосексуалци, феминистки и про-абортус активисти нападнаа црква и христијански верници

ВИДЕО: Хомосексуалци, феминистки и про-абортус активисти нападнаа црква и христијански верници

„Црква која сјае е само онаа која гори“ беше мотото под кое толпа од околу 500 хомосексуалци, феминистки и про-абортус активисти нападнаа црква во Аргентина која беше бранета со жив ѕид од верници. Со навреди, плукања и физичко насилство спрема верниците толпата реагираше против ставот на црквата по прашањето за абортусот и истополовите бракови. Никој […]

РК Гого го поразија силниот РК Пелистер

РК Гого го поразија силниот РК Пелистер

Кадетите на РК Гого од Кичево на домашен терен му го зададоа првиот пораз на неприкосновениот РК Пелистер победувајќи го со 20-17 (полувреме 10-9). Кичевчани имаа и желба и иницијатива во текот на целиот натпревар. На крај, победата беше единствениот епилог кој можеше да се очекува после таква игра. Со оваа победа РК Гого се […]

Напредок се созема по лошата серија

Напредок се созема по лошата серија

Екипата на Напредок се враќа со бод од гостувањето во Штип против екипата на Брегалница. Ова е втор освоен бод во серија но и тоа како значаен во излез од опасната зона во која кичевчани се наоѓаат за цело време во есенскиот дел од сезоната. Доволно за враќање на самодовербата. На овој натпревар Напредок двапати […]

Напредок само со бод од мечот со Турново

Напредок само со бод од мечот со Турново

Иако сите во Кичево потајно очекуваа екипата на Напредок да го совлада и многу подобро пласираниот на табелата состав на Турново ,сепак сино-белите и покрај максималниот напор не успеаја добрата игра да ја заокружат и со заслужен триумф. Дополнително шансата им ја зголеми и исклучувањето на Тенеќеџиев во 20 минута, но како и многупати оваа […]

Само победа над Турново го остава Напредок во живот

Само победа над Турново го остава Напредок во живот

Иако против себе ќе има исклучително квалитетен противник предводен од феноменалниот Дејан Блажевски,екипата на Напредок ќе мора да даде 110 посто од своите можности, за да го добие овој натпревар,бидејќи пораз или нерешен резултат, би значел чекор назад и збогување од прволигашкото друштво уште во првата третина од првенството. Тренерот Михајлов ќе изведе исклучително офанзивна […]

Може ли Напредок да ги загипсира тетовчани

Може ли Напредок да ги загипсира тетовчани

Серијата порази ја доведоа екипата на Напредок во позиција да се бори за гол прволигашки живот. Крајно неповолната серија се должи пред се на порозната одбрана и тенденциозната арбитража на повеќето судии, на штета на кичевскиот прволигаш. Напредок втора недела по ред игра на гостински терен, овој пат против секогаш непријатниот првотивник, екипата на Ренова. […]

Во Крушино заврши сезоната во друмски велосипедизам

Во Крушино заврши сезоната во друмски велосипедизам

Со денешната осма по ред трка од Државниот шампионат во планински велосипедизам, што се возеше на падините на Кршино,спуштена е завесата за оваа календарска година.На последниот натпревар се појавија вкупно 50 велосипедисти од 10 клубови од земјава.Трката обилуваше со голема борбеност и неизвесност во сите категории.Сепак велосипедистите од Екодром Охрид  и Енерџи Скопје, оставија најсилен впечаток. […]

Педалајте за здравје и дружење

Педалајте за здравје и дружење

Во недела Велосипедскиот Клуб ”Спидбајк” од Кичево и Велосипедска Федерација на Македонијa организираат МТБ трка на Крушино. Во повеќе наврати сме ги следеле и пишувале за ваквите активности и мора да се каже дека се едни од најдобрите работи кои се случуваат, како во Кичево, така и во Република Македонија. Здравиот начин на живот, дружењето […]

Во недела велосипедска трка на падините на Крушино

Во недела велосипедска трка на падините на Крушино

Велосипедскиот Клуб ”Спидбајк” од Кичево и Велосипедска Федерација на Македонијa организираат МТБ трка на Крушино, во недела, на 20 октомври. Стартот на трката ќе биде на спортско рекреативниот центар Крушино, поточно на фудбалското игралиште. Стартот за хоби класата ќе биде во 12 часот, а стартот за останатите категории ќе биде во 13.00 часот Категории: Хоби, […]