Home » Archives by category » Спорт (Page 3)
„Растураат“ кадетите на Напредок

„Растураат“ кадетите на Напредок

Во подмладокот на Напредок расте генерација која ветува многу. Со одлична игра и тимски дух си го пробиваат патот. Во саботата победија уште еднаш со 5-0! Овој пат жртва беше екипата на ФК 11 Октомври. Нивното време допрва доаѓа. Погледнете го овој гол на Пеце Мирчески:

Напредок во Тетово по поволен резултат проти Тетекс

Напредок во Тетово по поволен резултат проти Тетекс

Во рамките од четврт финалето на купот на Македонија, денес екипата на Напредок ќе го одигра првиот од двата натпревари против актуелниот освојувач на купот Тетекс од Тетово. Екипата на Напредок во градот под Шара патува со цел од првиот натпревар да извлече што поповолен резултат, како би можел во реваншот да ја анулира предноста […]

Зајас безмилосен пред своите гледачи

Зајас безмилосен пред своите гледачи

Зајас- Врапчиште 2 :1 Екипата на Зајас и против фаворизираниот состав на Врапчиште одигра супериорно, во текот на сите 90 минути доминираше на теренот, создаде многу прилики за гол од кои реализира 2 и сосема заслужено ги освои трите бода.  По двете промашени прилики на Зајас, во 20-та минута домаќините поведоа со 1:0 со голот на […]

Напредок подобар од Македонија Ѓ.П.

Напредок подобар од Македонија Ѓ.П.

Со победата од 2-1 над екипата на Македонија Ѓ.П. , Напредок по вторпат се радуваше оваа есен.Головите за Напредок ги постигнаа Маркоски во 28 и Кркелиќ во 85 минута, додека единствениот гол за гостите го постигна Колеќески во 75 минута. -Не беше нималку лесно да се дојде до трите бода во мечот со повратникот во […]

Зајас со убедливи 3:0  го совлада 11-ти Октомври

Зајас со убедливи 3:0 го совлада 11-ти Октомври

  Со најдобрата игра во текот на есенската полуетапа, екипата на Зајас го совлада тимот на 11-ти Октомври со 3:0. Домаќините за време на целиот натпревар ја имаа иницијативата, создадоа десетина зрели прилики за гол, постигнаа 3 гола, а двата последни ги дадоа во периодот кога имаа играч помалку на теренот, по исклучувањето на голманот […]

Напредок убедлив во Купот и веќе е во наредната рунда

Напредок убедлив во Купот и веќе е во наредната рунда

По малку неочекувано но повеќе од заслужено, екипата на Напредок оствари висока победа од 3:0 ,на првиот натпревар во рамките на купот на Македонија против екипата на Гостивар. Сино-белите на ова гостување делуваа доминантно,постигнаа три гола и ширум ја отворија вратата во четвртфиналето на Купот .Головите за екипата на Напредок ги постигнаа Христијан Димоски-2,по еден […]

Со помош на судијата Маркоски, Работнички го совлада  Напредок

Со помош на судијата Маркоски, Работнички го совлада Напредок

Ако против себе имате силен противник како Работнички, судија  кој е дојден со единствена намера да му одмогне на Напредок како Маркоски, и голман кој на душа носи барем два од трите противнилки гола  како Ристовски, тогаш неможете да сметате на успех на еден првенствен натпревар. Гостите дојдоа во водство во 13 минута по слободниот удар на […]

Регионален фудбалски турнир во Демир Хисар

Регионален фудбалски турнир во Демир Хисар

Над 90 млади и талентирани македонски фудбалски надежи, организирани во 4 екипи, учествуваа на традиционалниот Регионален кадетски фудбалски турнир „Демир Хисар  2013“. На турнирот учествуваа фудбалски подмладткари од Крушево, Кривогаштани, Битола и Демир Хисар. На малата свеченост што се одржа пред почетокот на турнирот, на учесниците им се обрати градоначалникот на Општина Демир Хисар, Љупчо […]

Прва второлигашка победа за екипата на Зајас

Прва второлигашка победа за екипата на Зајас

Во петтото првенствено коло екипата на Зајас ја извојува првата второлигашка победа. Зајас-Локомотива 4:1(2:1) Триумфот го најави искусниот Исмаил Исмаили кој во 12 минута по една подолга акција ја затресе мрежата на гостите.Во 33 минута од околу 20 метри Небиу со силен и прецизен удар го зголеми водството на Зајас на 2:0.Во 39 минута екипата […]

Пипан: Одигравме фантастично, пожтвувано, фокусирано

Пипан: Одигравме фантастично, пожтвувано, фокусирано

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Алеш Пипан не го криеше своето задоволство по големата победа над српскиот национален состав. – Играчите ги заслужуваат сите честитки поради тоа што одиграа навистина одлично. Фантастично во одбрана, дисциплинирано во напад, пожртвувано и фокусирано. Испочитуваа се што се договоривме, одиграа најдобро кога најмногу требаше, одлично се справија со противниците […]