Home » Archives by category » Свет
Наш кичевчанец директно од Париз: Цел град е блокиран, војската и полицијата се наулиците

Наш кичевчанец директно од Париз: Цел град е блокиран, војската и полицијата се наулиците

Париз е во целосна опсада. Некаде крај 12 часот Претседателот на Франција повика на кризна состојба во цела Франција со затворање на границите и целосна полициска и војна опсада. Граѓаните на Париз се повикуваат да останат во своите домови. Вечерва е повикан советот на министри и целиот државен врв во кој ќе се донесат следните […]

Путин: Македонија може да биде на главната траса на „новиот Јужен поток”

Путин: Македонија може да биде на главната траса на „новиот Јужен поток”

Рускиот претседател Владимир Путин, во својата неколкучасовна прес-конференција во четвртокот, ги посочи Македонија и Грција како можни алтернативи на Бугарија, за проектот за транспорт на гас до Европа. Русија неодамна се откажа од проектот за изградба на Јужен поток, гасоводот кој требаше да спроведе руски гас преку Црно Море, Бугарија, Србија и Унгарија до Австрија, […]

Заврши антитерористичката акција во Грозни, загинаа 10 полицајци (фото, видео)

Заврши антитерористичката акција во Грозни, загинаа 10 полицајци (фото, видео)

Заврши активната фаза од антитерористичката операција во чеченската престолнина Грозни против групата екстремисти, кои го нападнаа Домот на печатот, во центарот на градот. Меѓу урнатините на разурнатата зграда и на соседното училиште се најдени телата на осум бандити, како и 24 рачно изработени експлозивни направи, подготвени за употреба, како и гранати и муниција, соошти ТАСС, цитирајќи го […]

На поларните мечки им се заканува исчезнување кон крајот на векот

На поларните мечки им се заканува исчезнување кон крајот на векот

Светскиот фонд за природата (WWF) денеска ги објави резултатите од истражувањето за тоа дека опстанокот на поларните мечки ќе биде доведен во прашање веќе кон крајот на овој век, ако не се намали емитувањето на штетните гасови кои ја загреваат климата во светот. Климатските промени се закануваат на веќе критично загрозените екосистеми во Северниот Леден […]

Проектот Јужен поток нема да се реализира

Проектот Јужен поток нема да се реализира

Проектот за гасоводот Јужен поток нема да биде реализиран, изјави вчера директорот на руската државна компанија „Газпром“, Алексеј Милер. Милер, кој го придружува рускиот претседател Владимир Путин во Турција, истакна дека Јужен поток воопшто не е актуелен. Претходно, Путин по руско-турските преговори на високо ниво истакна дека „во сегешните услови Русија нема да го реализира […]

Каде исчезна украинското злато?

Каде исчезна украинското злато?

Централната банка во Киев не знае каде исчезнале златните шипки по симнувањето на режимот на Виктор Јанукович. Во трезорот на Централната банка на Украина речиси и да нема злато, откри минатиот петок во интервју за ТВ станицата Харкив, украинската гувернерка Валерија Гонтарева, додавајќи притоа дека не е јасно каде отишло златото. – Во секој случај, […]

Милошоски: Г-ѓа Спираки еве ви неколку предлози за добрососедство

Милошоски: Г-ѓа Спираки еве ви неколку предлози за добрососедство

Грчката европратеничка Марија Спираки од редовите на „Нова Демократија“ на премиерот Самарас, зборуваше за добрососедските односи помеѓу нашите две земји, а кои биле нарушувани од наша страна. Госпоѓа Спираки изјави: – Владата во Скопје е тврдоглава, демонстрира иредентизам со именувањето на аеродромот и автопатот во „Александар Велики“, шири негативна пропаганда за Грција, непопустлива е за […]

Косово ќе ја тужи Македонија

Косово ќе ја тужи Македонија

Косовската Влада ја тужи Македонија за нарушување на конкуренцијата во авиосообраќајот пред Европската комисија и бара земјава да запре со субвенционирање на авиобилети, објави приштинската телевизија KTV. Официјални претставници на косовската Служба за цивилна авијација изјавиле дека очекуваат набрзо ваквата жалба да добие позитивна разврска. Потегот на официјална Приштина беше откриен на дебата организирана од […]

Непозната голема експлозија на небото над Свердловск, Русија (фото + видео)

Непозната голема експлозија на небото над Свердловск, Русија (фото + видео)

Невообичаено силна експлозија го потресе небото над рускиот регион Свердловск, на Уралските планини. Додека локалните жители ја „уловија“ експлозијата на камери, научнииците и безбедносните служби сеуште неможат да го објаснат овој настан. Експлозијата се случила над градот Реж и траела неколку секунди на 14 ноември. Прв на интернет снимката ја поставил некој возач, за веднаш […]

Обама: Русија ќе остане изолирана ако продолжи како досега

Обама: Русија ќе остане изолирана ако продолжи како досега

Претседателот на САД Барак Обама изјави денеска дека меѓународната заедница и натаму ќе ја изолира Русија, ако рускиот претседател Владимир Путин продолжи да го крши меѓународното право и договорите за прекин на судирите во Украина. – Санкциите што ги воведовме даваат прилично добри резултати. Ние имаме капацитет и нашите нови тимови постојано ги преиспитуваат механизмите […]

Page 1 of 12123Next ›Last »