Home » Archives by category » Свет (Page 2)
Шојгу: Руски авиони во редовна патрола над Мексиканскиот Залив

Шојгу: Руски авиони во редовна патрола над Мексиканскиот Залив

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави денеска дека руската војска ќе врши редовни патроли со стратешки бомбардери од Арктичкиот Океан до Карибите и Мексиканскиот Залив. Изјавата на Шојгу е дадена по острата реакција на НАТО поради руските воени летови над Црното, Балтичкото и Средоземното море. – Во сегашната ситуацијата ние мораме да одржуваме воено […]

Јасер Арафат „најверојатно станал христијанин„ тврди евангелистички свештеник

Јасер Арафат „најверојатно станал христијанин„ тврди евангелистички свештеник

Поранешниот палестински лидер Јасер Арафат, пред крајот на својот живот „најверојатно станал христијанин“, тврди неговиот пријател, угледниот евангелистички автор и проповедник, Р.Т. Кендал. Во интервју за едно британско христијанско списание, Кендал вели дека пријателските односи со Арафат се претвориле во чести посети, при што тие двајцата заеднички се молеле. Кендал открива дека Арафат плачел „како […]

ИД и Ал Нусра постигнаа договор за заеднички акции во Сирија

ИД и Ал Нусра постигнаа договор за заеднички акции во Сирија

Лидерите на сунитските џихадистички групи, Ислсмска држава и Фронтот Ал Нусра, кој е поврзан со Ал Каеда, минатата недела одржале средба во северна Сирија на која се договориле да ги запрат меѓусебните борби и да преземаат заеднички акции против противниците, соопшти претставник на сириската опозиција. ИД и Ал Нусра повеќе од една година водеа жестоки […]

Властите на САД преку авиони собираат податоци од мобилни на илјадници Американци

Властите на САД преку авиони собираат податоци од мобилни на илјадници Американци

Агенцијата на министерството за правда на САД собира податоци од илјадници мобилни телефони на Американци, како на невини граѓани, така и на осомничени криминалци, пишува весникот „Волстрит џурнал“. Програмата на федералната Шерифска служба на САД е активна од 2007 година. Таа користи авиони „Цесна“, кои летаат од најмалку пет големи аеродроми и покриваат поголем дел […]

Новата палата на Ердоган со 1000 соби и авион од 185 милиони $ (фото)

Новата палата на Ердоган со 1000 соби и авион од 185 милиони $ (фото)

Контроверзната нова палата со 1000 соби изградена за турскиот Претседател Реџеп Таип Ердоган е позната како Ак Сарај (Белата Палата). Изградена на шумовит рид во близина на главниот град Анкара. Зафаќа површина од 150 000 квадратни метри. За нејзиното градење се исечени неколку стотини дрвја од шумата која своевремено ја засадил првиот претседател на Република […]

Европа и САД се загрижени поради џихадистите во Турција

Европа и САД се загрижени поради џихадистите во Турција

Европа и САД се загрижени дека Турција се соочува со закана од џихадисти не само на нејзината граница со Сирија, туку и во големите градови на земјата, каде се смета дека дејствуваат „заспани“ терористички ќелии, пишува грчкиот весник „Етнос“. – Исламска држава е фундаментална закана за Турција, многу поголема од она што турската Влада може […]

Си-Ен-Ен го прекинува емитувањето во Русија

Си-Ен-Ен го прекинува емитувањето во Русија

Американската телевизиска мрежа Си-Ен-Ен ќе прекине со емитување во Русија пред 31 декември, се наведува во писмото кое го упатило менаџментот на компанијата до руските кабловски оператори. Во писмото кое го упатил Тарнер Броадкастинг Систем Европа, а кое го објави ТАСС и весникот „Ведомости“, не се наведени причините за оваа одлука. Генералниот директор на Тарнер […]

Вучиќ и Рама вербално се пресметаа пред камерите поради Косово

Вучиќ и Рама вербално се пресметаа пред камерите поради Косово

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека нема да му дозволи на никого да ја понижува Србија во Белград, нагласувајќи дека е изненаден од провокациите во изјавата на албанскиот премиер Еди Рама, кои не ги очекувал, јави Танјуг. – Прашањето за Косово е решено и тоа е факт. Можеме да зборуваме за различни чекори, но сметам дека […]

Над илјада загинати во борбите околу Кобане

Над илјада загинати во борбите околу Кобане

Повеќе од илјада луѓе воглавно џихадисти убиени се за време на одбраната на сирискиот пограничен град Кобане откако Исламска држава покрена офанзива врз тој град пред речиси два месеца, соопшти Сириската организација за човекови права. – Најмалку 1.013 луѓе се убиени во борбите околу Кобане од почетокот на офанзивата досега, прецизира Рами Абдел Рахман од […]

Могерини: Палестинска држава треба да има

Могерини: Палестинска држава треба да има

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и за безбедност, Федерика Могерини се заложи денеска за независна палестинска држава, при првата посета на Појасот Газа. – Палестинска држава е неопходно да има, таква е целта. Таа позиција ја делат сите во Европската унија, изјави Могерини на прес конференција во Газа. – Светот нема да поднесе […]