Home » Archives by category » Свет (Page 3)
Ужасни сведоштва: Во џамиите на под контрола на ИД се објавуваат огласи за продажба на христијани

Ужасни сведоштва: Во џамиите на под контрола на ИД се објавуваат огласи за продажба на христијани

Во џамиите на Ирак кои се под контрола на тн. „Исламска Држава“ се шират рекламни огласи за продажба на христијани. „Од 30 до 40 годишни – 35 илјади динари, од 10 до 20 годишен – 150 илјади динари, за 6 годишни – 200 илјади. На еден човек може да му се продадат најмногу три робови“, […]

Нафтата најефтина во последниве години

Нафтата најефтина во последниве години

Цените на нафтата на светските берзи синоќа паднаа на најниско ниво во последниве три години, како последица на одлуката на Саудиска Арабија да ги намали цените за извоз на енергенсот на американскиот пазар. Американска „лесна“ нафта за испорака во декември синоќа поевтини на Берзата во Њујорк за 1,59 долари на 77,19 долари за барел, што […]

Неверојатни #timelapse снимки од изградбата новиот Светски трговски центар во Њујорк

Неверојатни #timelapse снимки од изградбата новиот Светски трговски центар во Њујорк

13 години после терористичкиот напад на кулите близначки на Светскиот трговски центар во Њујорк, вчера новата зграда беше повторно отворена. Ви пренесуваме неколку неверојатни снимки од различни агли од изградбата на новата зграда. За изградба на овој објект беа потрошени 3,9 милијарди долари. Има 104 ката и висока е 541 метар. За правењето на овие […]

Шокантно ниски цени на бензинот!

Шокантно ниски цени на бензинот!

Изненадувачко ниски цени на горивата на бензинските пумпи можат да се забележат деновиве на американскиот пазар. Цената на галон бензин (3,8 литри) падна под три долари. “Ова навистина е неверојатно. Малку сум шокиран“, изјавил главниот аналитичар за нафта во консултантската компанија Oil Price Information Servis, Том Клоза за агенцијата АП. Просечната цена на бензинот на […]

#Моември, месецот на бркот, месецот на машкото здравје

#Моември, месецот на бркот, месецот на машкото здравје

Единаесетта година по ред на светско ниво се организира Моември, месецот во кој мажите со поддршка од понежниот пол на еден прилично ортодоксен, а оригинален начин го дигаат гласот и собираат средства со цел подобрување на здравјето кај мажите. За што се работи? Група на пријатели од Австралија пред 11 години после еден неврзан разговор […]

Не’ очекува најстудената зима во изминатиот век?

Не’ очекува најстудената зима во изминатиот век?

Британските метеоролози предупредуваат на екстремно студено време во зимата која ни предстои. Поларното време ќе трае до март 2015 година, а првите бранови од снег ќе ги има веќе од овој месец. Температурите ќе паднат далеку под нулата. Како најстуден месец се посочува Јануари кога живата на термометарот ќе се спушти до -30 степени под […]

Експлодира вселенскиот брод за туристи на „Вирџин Галактик“ (ВИДЕО)

Експлодира вселенскиот брод за туристи на „Вирџин Галактик“ (ВИДЕО)

Вселенскиот брод разработен од компанијата „Вирџин Галактик“ за туристички летови во вселената, експлодира за време на пробен лет и се урна во пустината Мохаве, во американската сојузна држава Калифорнија, соопшти компанијата на британскиот милијардер Ричард Бренсон. На бродот имало двајца пилоти. Едниот загинал, а другиот е тешко повреден и пренесен во болница. Причините за несреќата […]

Путин ја „дисциплинира“ Србија

Путин ја „дисциплинира“ Србија

Рускиот претседател Владимир Путин одлучил по посетата на Белград да ги намали испораките на гас за Србија за 28 отсто, објави српскиот весник „Данас“. Путин ја донел одлуката, откако бил незадоволен од резултатот од посетата на Белград поради тоа што српскиот премиер Александар Вучиќ одбил да потпише протокол, со кој се регулира враќањето до март […]

Ова се 15-те најмоќни армии на Блискиот исток низ бројки

Ова се 15-те најмоќни армии на Блискиот исток низ бројки

Блискиот исток е едно од најнемирното подрачје во светот. Богат со нафта, богат со историја, многу различни народи, обичаи и вери и секти, овој регион е вистинско буре барут. Таму речиси константно се војува, но засега судирите се од локален тип. Но војната во Сирија и Ирак се заканува да ги втурне сите држави од […]

Започна изградбата на Македонска Православна Црква во Загреб

Започна изградбата на Македонска Православна Црква во Загреб

Со пригодна свеченост во неделата (26 октомври 2014) во Загреб, Република Хрватска беше означен почетокот на изградбата на новиот храм на Македонската Православна Црква кој ќе го носи името Света Злата Мегленска. На свеченоста присуствуваше поглаварот на МПЦ, Г.Г. Стефан, претседателот на хрватскиот Сабор, Јосип Леко, министерот за Надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски  […]