Во Кичево одбележан Денот на наставата на турски јазик

Категории: Кичево, Слајдер

Во ОУ „Санде Штеријоски“ во Кичево денеска се одбележа 21 декември Денот на наставата на турски јазик. Во ова училиште наставата се одвива на три јазика македонски, албански и турски.

Свое обраќање имаше и градоначалникот на Кичево Благоја Деспотоски кој рече дека иако можеби малку задоцниле сепак во Кичево вовеле настава на турски јазик.

– Покрај во основното училиште настава на турски јазик е воведене  и во гиманзијата „Мирко Милески„. Се надевам дека наскоро во Кичево ќе има и факултет на турски јазик, рече Деспотоски.

Со одлука на Владата на Република Македонија овој ден се празнува како народен ден на Турците во Македонија и истиот е неработен за припадниците на оваа заедница.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , ,