Градоначалникот на Кичево ги пречека инвеститорите од Турција

Категории: Кичево, Слајдер

Денеска во општина Кичево, градоначалникот Благоја Деспотоски им беше домаќин на претставниците од стопанската комора на Измир, Република Турција. Турската бизнис делегација ја предводеа г-нот Медат Сенај, началник за стопански развој на градот Измир, и г-нот Имет Хочаоглу, приватен бизнисмен, сопственик на фабрика од прехрамбената индустрија.

Г-нот Хочаоглу, кој е роден во Кичево, а сега живее во Измир, е лично заинтересиран за даночните поволности кои Република Македонија и општината Кичево ги нудат за странските инвеститори. Тој лично е заинтересиран да инвестира во Кичево, во градот во кој што се родил.

Градоначалникот Деспотоски истакна дека Кичево има и добра местоположба и добра понуда на квалификувана работна сила и дека условите и поволностите за инвестирање во технолошко-развојната зона се гарантирани за сите инвеститори, особено за тие што доаѓаат од пријателска Турција. Во Кичево има и добри услови и домаќинско добредојде, за сите стопанственици кои имаат сериозни проекти и инвестиции, истакна Деспотоски. Од добрите проекти и заедничките инвестиции секој во општина Кичево ќе има корист.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , , , , , , , , , , ,