Нов кодош во Кичево

Категории: Кичево, Слајдер

Комисијата за верификација на фактите вчера пронајде и лустрира уште еден кодош во Кичево.

Станува збор за поранешен директор на едно од училиштата во Кичевско кој бил ангажиран како оперативна врска и информатор констулант во периодот од 1990 до 1998 година. Директорот соработувал во периодот на плурализмот, земал и пари за своите услуги, а следел албански националисти.

Неговото име и досие деновиве ќе се објават на страницата на Комисијата за верификација на фактите http://www.kvf.org.mk. Претходно оваа комисија утврди дека поранешниот судија во Основниот суд во Кичево, Драги Билески бил соработник на тајните служби.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , ,