Од денес започна есента

Категории: Македонија

Есента на северната полутопка на Земјата понува денеска, во 05:09 часот по средноверопско време и ќе трае 89 дена, 20 часа и 29 минути. Истовремено на јужната хемисфера ќе почне пролетта. Првиот есенски ден во Скопје ќе трае 12 часа и 12 минути, а ноќта 11 часа и 48 минути.
Метеоролозите за стартот на есента во Македонија најавуваат сончево време со температура до 28 Целзиусови степени. Есента на северната полутопка ќе заврши на 22. декември, кога почнува зимата.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , ,