Езерото Козјак полекa станува интересна туристичка дестинација

Категории: Македонија, Слајдер

Пред две недели со електронска продажба беа продадени 80 парцели во туристичката населба на езерото Козјак

– Со електронска продажба на езерото Козјак продадовме 80 парцели со површина на еден плац од 300-550 квадратни метри. Почетната цена за еден квадратен метар изнесуваше едно евро, а просечно еден квадрат достигна цена од 3-4 евра, со исклучок на неколку локации чија цена достигна дури 25 евра од квадратен метар. Од оваа продажба нашата општина инкасира 5.500.000 денари, а најзаинтересирани купувачи на овие парцели беа жители од главниот град, бидејќи Скопје е на само 45 км од езерото Козјак – рече Милосим Војнески, градоначалник на општината Македонски Брод.

Според градоначалникот, следниот викенд ќе бидат понудени уште 40 парцели, од кои 30 во селото Белица и 10 на претходната локација. Додека се подигне оваа населба, ќе биде изградена и пречистителна станица за отпадните води и фекалиите, со што ќе се обезбедат сите еко-стандарди на овој локалитет.

Зоран Антоски

Извор: Нова Македонија

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , , , ,