Голема Богородица – 28 август, неработен ден за православните верници

Категории: Македонија

Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица (28 август), ден среда, е неработен ден за верниците од православна вероисповед во Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на верниците од православната вероисповед им го честита празникот.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , , ,