ФОТОВЕСТ: На кичевчани им расцветаа јапонските цреши

Категории: Кичево, Мултимедија

Процветаа јапонски цреши кои есента беа засадени покрај реконструира главната улица во Кичево наместо старите костенови и липови стебла.

Кичевчани со нетрпение очекуваа да ги видат разлистани и расцветани новозасадените растенија.  Деновиве можат да уживаат во розевите цветови.

-Глетката е многу  убава и сега како замена за големите сенки од старите стебла , ќе ги имаме прекрасните цветови на јапонските цреши- велат дуќанџиите од кичевската чаршија.

Зоран Антоски

Извор: Нова Македонија

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , ,