Нов циклус на курс по Јога

Категории: Кичево

Од вечерва во Кичево повторно започнува со активност курсот по Јога. Курсот претставува интегрална јога според програма прилагодена на јогиското искуство на учесниците.

Програмата содржи:

– вјајама – основни подготвителни психофизички техники за подобра еластчност на мускули и зглобови
– асани – положби на телото за подобра еластичност, виткост, стабилност, снага и здравје
– пранајама – техники на дишење за подобрување и контрола на дишењето, енергизиерање и урамнотежување
– релаксација – техники за психофизичко опуштање, одлични против стрес, напнатост, замор и други психофизички проблеми
– концентрација и медитација, за подобро запознавање на сопствените мисли, чувства и други свесни и потсвесни состојби, нивно урамнотежување и подобрување на сите психоментални квалитети
– теориски содржини од јогиската филозофија, јогиската психологија и други теми.

Курсот ќе биде под водство на јога Професор Ванчо Тасески и Асс. инструктор Александра Јанеска. Започнува од вечерва (четврток 06.12.), ќе се одржува во просториите на „Народна техника“ секој четврток од 18 часот. Повеќе информации на тел: 077 817 432 и 078 355 044.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , ,