Канонизирани Пречистанските монаси

Категории: Кичево

Македонската правослвна црква денеска со света архијерејска литургија  ја објави одлуката на Светиот архиерејски синод на МПЦ за впишување во списокот на светиите на светите Пречистански преподобномаченици, Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј.

На Малиот вход првпат беше изнесена иконата на светите Пречистански преподобномаченици и архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан со неа ги благослови присутните верници.

Oваа канонизација на светите преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј маченички пострадани во манастирот „Св.Богородица Пречиста“ е дел од настаните по повод одбележувањето на 45-годишнината од прогласувањето на возобновената автокефалност на Охридската архиепископија како Македонска православна црква.

Беше извршено и осветување и положување на камен-темелник за манастирски конак со параклис посветен на Преподобномачениците.

 

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , , ,

2 Responses to Канонизирани Пречистанските монаси

  1. Pingback: Religion in Mazedonien - Seite 8

  2. витомир илиќ - кичевчанец живее во скопје

    napredi samo napred NAPREDOK !!!!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.