ФОТО: Канонизација на Пречистанските Преподобномаченици

Категории: Кичево, Мултимедија, Слајдер

Дојдоа реки народ од сите делови на Македонија. Дојдоа браќа од соседните земји. Се сочува споменот за тројцата монаси кои маченички пострадаа во 1558 година, Преподобните Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј. Атмосферата беше божествена. Еден од најубавите денови откако битисува манастирот Света Богородица Пречиста.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , , , , , , , , ,