Кичево предилинденски центар на Македонија

Категории: Кичево, Слајдер

Дека Кичево отсекогаш било срцето на Македонија, потврда се и овонеделните настани, кога сите коњанички чети поминаа низ градот под Илиница, за да стигнат до Крушево.Уште еднаш срцето на кичвчани беше широко отворено за сите домољуби од земјава ,кои тргнаа на пат за градот под Коријата и Мечкин Камен, за градот на македонскиот непокор.
Текст и фото: Зоран Антоски Кичево

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , ,