Кичевската ликовна колонија вечерва во КИЦ на град Скопје

Категории: Кичево, Слајдер


Вечерва со почеток во 20 часот во КИЦ на град Скопје, ќе биде отворена изложба на делата создадени на годинешната јубилејна 20 –та  јубилејна Интернационална кичевска ликовна колонија.

– Два дена по првото претставување на делата од годинешната Интернационална ликовна колонија во Кичево во„ Куќата на  уметноста“, дел од овие ликовни творби ќе бидат претставени и на изложбата што вечерва ќе биде отворена во КИЦ на град Скопје, каде ќе бидат изложени над 30 уметнички слики и фотографии од скулптурите, од сите учесници на годинешната колонија. На оваа изложба очекуваме присуство и на повеќето учесници на колонијата, како и голем љубители на уметноста од главниот град. – рече Горан Донески, директор на колонијата.

Инаку годинава во Кнежино твореа 26 уметници и вајари од дури 17 земји, создадоа над 80 уметнички слики и 5 скулптури..

Зоран Антоски

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , ,