ФОТО: Како ќе изгледаат новите конаци на манастирот Богородица Пречиста

Категории: Кичево, Слајдер

Новите конаци на манастирот Света Богородица Пречиста се градат на местото на некогашните конаци кои изгореле кон средината на минатиот век. Камен темелник беше поставен на 2 Август, Илинден, на денот кога беа канонизирани светите пречистански преподобномаченици.

Додадено 18.I.2012:

Како изгледале некогашните конаци:

 

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , ,