Рудникот „Стогово“ доби концесионер

Категории: Кичево, Слајдер

Фирмата Скопски легури Мајнинг ДООЕЛ Скопје е новиот концесионер за рудникот за манган „Стогово“, крај Кичево.

Министерот за економија Ваљон Сарачини денеска треба да го врачи договорот за концесија на минерална суровина.

Овој рудник заедно со рудникот Тајмиште досега неколку пати неуспешно добиваа концесионер. Двата рудници требаше да отворат околу 250 нови работни места.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , , ,