Тешка кражба во манастирот Света Богородица Пречиста кај Кичево

Категории: Кичево, Слајдер

Precista (11)

Манастирот Света Богородица Пречиста беше повторно мета на крадци. Насилно била разбиена влезната врата при што се одземени три сребрени крста, еден манастирски печат и едно резбано сребрено кофчеже со мошти од „Св. Параскева“.

Кражбата била извршена околу 2 часот по полноќ откако со алат е искршена металната  врата и резето од помошната просторија. Откако сторителот влегол во црквата, пребарал, по што насилно ја отворил и дрвената врата и влегол во олтарот. Избегал преку малата црквичка Свети Никола која е прилепена кон манастирската црква.

Екипи на ОВР Кичево извршиле увид на местото и се преземаат активности кон откривање на сторителот на вандалскиот чин.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , ,