ФОТО: Lamborghini Murciélago, најубавиот бик од македонските улици

Категории: Магазин, Слајдер

Овој “бик” го затекнавме на скопските улици. Ни беше дозволено да го фотографираме. Не се одлучивме да ја нагазиме педалата.

Легендарниот Murciélago (на шпански: лилјак) е произведен во 4099 примероци во периодот од 2001 – 2010. Повеќе не се произведува. Името му е земено од легендарниот бик од Навара, Шпанија.

Долг е 4,58 метри, широк 2,04 метри, а висок само 1,13. Тежок е 1,6 тони. Користи 6,3 литрен 12 цилиндричен мотор. Развива максимална брзина од 341 км на час, а од 0-200 забрзува за неверојатни 7,4 секунди!

 

 

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , ,