Мајски снег во кичевско

Категории: Кичево, Слајдер

Снегот кој во последното деноноќие наврна на планинските врвови во кичевско, како сакаше уште еднаш да не потсети дека зимските температури секогаш можат да изненадат. Така што утринава белнаа врвовите на повеќето планини над 1800  метри надморска висина. Единствено проблем мајските снегови им создадоа на стадата овци, кои штотуку пристигнаа во своите летни престојувалишта на Бистра, каде треба да останат до октомври .

Зоран Антоски

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , ,