Во Кичево пуштена во употреба нова училишна зграда

Категории: Кичево, Слајдер

Вицепремиерот на Република Турција Емрула Ишлер, кој престојува во посета на Македонија, денеска во општина Кичево присуствуваше на пуштањето во употреба на нова училиштна зграда во општината.

Зградата е на три ката, со 12 училници и со  придружни административни објекти, а е изградена со средства од турската владина организација ТИКА.

Новиот училиштен објект, кој е во склоп на гимназијата „Мирко Милески“, го носи името „Мехмед Аки Ерсој“. Во него, наставата се одвива на турски, но и на македонски и албански јазик.

На свеченоста се обрати вицепремиерот Ишлер, кој истакна дека ваквите проекти се многу значајни, особено во образованието бидејќи младите се иднината на државата.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , ,