Нов грабеж на црква во Кичевско

Категории: Кичево, Слајдер

Ноќта помеѓу 28 и 29 јули непознато лице провалил во црквата „Свети Атанасија“ во село Горно Подвис – известуваат од МВР.

Освен што нанел оштетување на црквата, тој одзел 10 икони и 500 денари. На негово откривање работи полицијата.

Ова е уште еден во низата грабежи на верски објекти во Кичевско. На почетокот на годинава мета на крадци беа црквата Свети Петар и Павле во Кичево, манастирот Света Богородица Пречиста, црквата Свети Никола во село Брждани…

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , , ,