Ѓоковиќ убедлив против Чилиќ на Мастерс купот

Категории: Спорт

 

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на убедлив начин го почна настапот на Мастерс купот во Лондон. Тој синоќа во првиот меч во рамките на  А групата го совлада Марин Чилиќ со 6:1 и 6:1 во сетови. Мечот траеше 57 минути што е најкусиот во историјата на Мастерсот што се игра во Лондон.

 

Ова беше 11.ти триумф за Ѓоковиќ во исто толку мечеви со Чилиќ. Со евентуални победи и на другите два меча во групата Ѓоковиќ ќе го освои првото место на крајот од годината.

И во другиот дуел од оваа група резултатот беше потполно ист. Стан Вавринка го победи Томаш Бердих со 6:1 и 6:1.

Денеска на програмата се мечевите од 2.коло од Б групата: Рожер Федерер – Кеи Нишикори и Енди Мареј – Милош Раониќ.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , ,